6-12 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

6-12 aylık bebeklerde uyku düzeni

Bebekler 6 ayını doldurduklarında birçoğu gece gündüz uyku düzenini oturtmuş olurlar. Gece saatlerinde uykuya daha fazla yoğunlaşsalar da hala 1-6 kez uyanabilirler. Gündüzleri öğleden önce ve öğleden sonraları olmak üzere en az 2 defa 1-2 saatini uyuyarak geçirirler. Bu yaştaki çocukların gün içinde uyanık kaldığı zamanlar, genelde sabahları ailenin dinlenmiş olduğu saatler, öğle vakti ve akşama doğru ailenin toplandığı saatlerdir.

Bu yaştaki bebekler artık yemeklerden sonra hemen uyumazlar, bunun yerine yemek sonrası oyun oynamayı tercih ederler.

6-12 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır?

6-12 aylık bebekler, gürültüye karşı ve kendi dünyasında yaşadığı sıkıntılarının sebep olduğu uyku bölünmelerine karşı ilk 6 aylık döneme göre daha hassastırlar.  9 aylık bir bebek artık yabancılardan, anne babasının kısa yada uzun ayrılıklarından tamamen haberdardır. Uykuda geceleri anne ve babasının yanından ayrılacağı korkusunun yarattığı stres bu dönemde başlar. 6-12 aylık bebeğinizin kendi uykuya dayanıklılığı üzerinde daha fazla kontrolü vardır. Başka bir değişle, kendisini uyanık tutabilir. Uykuya ihtiyacı olsa bile uyumayıp iyice yorgun düşebilir ancak yatağa gitmek istemez. Yatağa gitmemek ve uyumamak için gösterdiği direnç, anne babaların bu dönemde karşılaştığı en yaygın sorundur.

Ancak bunu bir sorun olarak görmemek lazım. Zira her çocuk anne babasının kokusuna ve varlığına ihtiyaç duyar ve yoksunluğunu hisseder. Doğumdan itibaren çocuk, anne babasına karşı duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimi için ihtiyaç duyar. Uyku, çocuğunuzun sizi kaybetme deneyimini yaşadığı ilk alandır. 6. ayda bunun farkına varmaya başlayan bebekler, daha önceki dönemde kesintisiz uyuyabilirken artık aniden uyanarak ağlamaya başlayabilirler.

Anne yada babadan ayrılma endişesi olarak tanımlanan bu olay geçici bir durumdur. Gece ağlayarak uyanan bir bebek fazla uyarılmadan tekrar uyutulmalıdır. Işığı yakıp oyun oynayarak oyalamak doğru bir yöntem değildir. Tam olarak ayılmamış bebek tekrar uyutulursa uyku düzeni 7-10 gün içinde düzene girer.

Uyku bölünmeleri, anneden ayrı kalma endişesi yada kötü rüya sonucu korkudan da kaynaklanabilir. Burada anne babalara düşen rol, çocuğa destek olmak, sevgi göstermek ve iyi alışkanlıkları yerleştirmektir. Uyku problemlerinin bir çoğu zamanla kendiliğinden düzelir.

9-12 aylık bebekler günde ne kadar uyumalı?

9-12 aylık bebekler ortalama geceleri 10-12 saat uyurlar, gündüzleri de 2-3 defa toplamda 3-4 saat uyurlar. Bu uyku düzenine bir çok bebek kolaylıkla uyum sağlar.

Yine de uyku konusunda sıkıntı yaşanıyorsa nedeni analiz edilmeli ve hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ortaya çıkarılmalıdır.

Eğer bebek oyun oynamak için uyumaya direniyorsa aktiviteler azaltılmalı, televizyon açıksa kapatılmalı, perdeler kapatılarak ortam hafif karartılmalıdır. Bu şekilde bebeğiniz uyuması gerektiği mesajını alacak ve zamanla uykuya alışacaktır.

Ancak uyumamasının nedeni herhangi bir sağlık probleminden de kaynaklanabilir. Böyle bir durumdan şüphelenildiği taktirde bir uzman doktora danışmakta yarar var.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.