Kordon Kanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kordon kanı nedir? Ne işe yarar?

Kordon kanı, son yıllarda pek çok aile tarafından, yeni doğan bebeklerinin göbek bağından alınarak saklanmaktadır. Bazı kordon kanı bankaları ve hastanelerin bu seçeneği her derde deva gibi tanıtmaları, yanıltıcı bir yaklaşımdır.

Kordon kanı da aynı kemik iliği gibi bir kök hücre kaynağıdır. İçinden elde edilen kök hücreler sayesinde, ilk 10-15 yaş arasındaki bazı hastalıklara çare olabilmektedir. Ancak kordon hanı her zaman zaruri değildir, zira, çocuğa başkasından alınan kök hücre de faydalı gelmektedir.

Ayrıca kalıtsal bir hastalığın tedavisi, insanın kendi hücrelerinden mümkün değildir. Lösemi dahil bir çok habis hastalığın kalıtsal temelleri bulunmaktadır. Yüzbinde 5 sıklığında görülen çocukluk çağı lösemilerinin büyük çoğunluğu da sadece kemoterapi ile tamamen tedavi edilebilmektedir. Zaten böyle bir hastalık durumunda başvurulacak ilk seçenek kordon kanı değil, dokusu uygun bir kardeşten ya da aile dışı bir vericiden sağlanacak kemik iliği naklidir.

Şu andaki bilgilerimize göre, kordon kanı, kişinin kendisinden çok başkaları için daha yararlıdır, bu açıdan kullanıma sunulabilir.

Türk hematoloji derneğinin de kamuoyuna duyurduğu gibi, kordon kanının çok az miktarda olması (sadece 100 ml) ve 30-40 kg üzerindeki hastalarda olumlu sonuç vermemesi, bozulmadan en fazla on 15 yıl saklanabilmesi, özel sektörün üzerinde durmadığı konulardır.

Tüm bu açılardan konu değerlendirilmeli, kordon kanı saklanması istendiği durumlarda bu işin masrafları ve yararları bir kenara not edilerek fayda/maliyet analizi yapılarak ona göre karar verilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.

Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.