Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Bebeğini emzirmeye başlayan tüm anneler sütlerinin miktarı ile ilgili olarak endişe duyarlar.  Anne sütünü arttırmanın yolları ile ilgili bir çok kişinin aklına takılan aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalıştık;

  • Sütüm bebeğim için yeterli miktarda mı?
  • Anne sütünü artıran besinler hangileridir?
  • Daha fazla yeme içme anne sütünü arttırır mı?
  • Göğüs masajı süt üretimini arttırır mı?

Sütüm bebeğim için yeterli miktarda mı?

Çoğu anneler, ne kadar süt yaptıkları ve bebeklerinin her geçen gün artan beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak kadar süt üretip üretmediklerinden endişe ederler .

Yeterli süt ürettiğinizin en iyi göstergesi bebeğinizin, olması gereken büyüme eğrisi ile paralel kilo alması ve büyümesidir. Yeni doğan bir bebeğin ilk birkaç gün içinde kilo vermesi normal bir durumdur, ancak doğumdan 3 – 5 gün sonra tekrar kilo almaya başlar. Bebekler genellikle  ilk 14 günün sonunda doğum ağırlıklarına geri dönerler.

Eğer siz de aşağıdaki durumları yaşıyorsanız, bebeğiniz yeterli kadar emiyordur;

  • Emzirmek rahat ve ağrısız ise,
  • Yeni doğan bebeğiniz günde en az 6 – 8 kez beslenmekte ve beslenmeden memnun ayrılıyorsa,
  • Göğüslerinizi, emzirmeden sonra daha boş ve daha yumuşak hissediyorsanız,
  • Bebeğin emdiğini görüyor ve yutma sesini duyabiliyorsanız,
  • Karnı doyan bebeğiniz kendiliğinden göğsünüzden ayrılıyor ve mutlu bir ruh halinde ise,
  • Bebeğiniz 24 saat içinde bezini en az 7 kez ıslatıyor ve kakası sarı renkte ise, (Anne sütü ile beslenen bebek günde birkaç kez veya beş gün içinde sadece bir kez kaka yapabilir; Her iki durum da normal kabul edilir.)

Yetersiz süt ürettiğinizden şüphelendiğiniz durumlarda asıl sorun, sizin ürettiğiniz sütün miktarı değil, bebeğinizin ne kadar süte ihtiyacı olduğu ile ilgilidir. Bebeğiniz memeye sıkı bir şekilde kenetleniyor ise rahat olun, ihtiyacı olan kadar sütü alacaktır ve bu durumda süt üretimi de devam edecektir.

Bebeğinizi her istediğinde emzirme, süt artımını sağlamak için çok önemlidir. Bebeğiniz çok fazla uyuyorsa uykusundan uyandırmadan sakince alıp emzirebilirsiniz. Uykuda olması, emzirme saatlerinin aksamasına neden olmamalı. Ne kadar sık emzirirseniz süt üretiminiz de o derece artacaktır.

Süt üretimi tamamen arz ve talep ilişkisine göre yürür. Siz ne kadar çok emzirirseniz o kadar süt gelir. Emzirme sıklığı ve miktarı azaldıkça sütün miktarı da azalacaktır. Biberon ile mama takviyesi yapıldığı durumlarda süt miktarı her geçen gün azalacaktır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar, göğüste süt olmasa bile bebeği memede tutmak faydalıdır.

Sürekli emzirmenize rağmen bebeğinizin kilo alımının düşük olduğunu, yada olması gerekenin altında olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Böyle durumlarda mama takviyesi yapılabilmekte ancak yine de bebeğin memeyi bırakmaması için biberon yerine kaşıkla, fincanla yada enjektörle verme yollarından biri tercih edilebilir. Bebeklerde memeyi red etme ile ilgili daha fazla bilgi almak için Bebekler Neden Memeyi Ret Ederler? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Anne sütünü artıran besinler hangileridir?

Süt miktarının yetersizliği doktor tarafından da tespit edilmiş anneler, süt üretimini nasıl arttırabilecekleri konusunda bilgilenmeleri gerekir. Çevremizden duyduğumuz bir çok süt arttırıcı yöntemler vardır. Hangi besinlerin gerçekten süt arttırdığı tıbbi olarak kanıtlanmış değildir ancak yaşanan tecrübeler, anne sütünün bazı gıda maddeleri ile arttırıldığı yönündedir.

Bebeğe ve anneye zarar vermeyecek olan beslenme şekli, yine doktor tavsiyesi ile denemeye değerdir. Ancak bu besinlerin alımında aşırıya kaçılmamalı ve protein/karbonhidrat/yağ açısından dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Çemen Otu

Doğada bulunan ve yan etkisi olmayan bir bitkidir. Astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde ve balgam sökücü olarak kullanılır.

Çemen çekirdeği, omega-3 bakımından oldukça zengindir. Çemen otu yaprağı bol miktarda demir ve kalsiyum içerir.

Çemen otu, kadınlarda östrojen hormonunun salgılanmasına yardımcı olduğu için göğüslerde büyümeye ve emziren kadınlarda süt üretimine yardımcı olur.

Rezene

Rezene günümüzde en çok bilinen süt arttırıcı besindir.

Rezene tohumlarının sindirim sistemi ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği, şişkinlik ve gaz problemlerini giderdiği söylenir. Özellikle emziren annelerde süt üretimini arttırır ve anne sütü ile bebeğe geçerek bebekte kolik ve gaz sancılarının azalmasını sağlar.

Sarımsak

Sarımsak, bağışıklığı arttıran ve kalp hastalıklarına iyi gelen bir besindir. Bununla birlikte, annelerin süt miktarında artışa neden olduğu söylenmektedir. Deneyimleyen bazı anneler, sarımsağın, sütün tadını kötüleştirdiğini belirtirken bazıları ise bebeklerinde iştah artışına neden olduğunu söylerler.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, çemen yaprağı, hardal gibi yeşil yapraklı sebzeler müthiş mineral kaynağıdır. Kalsiyum, fosfat, demir gibi mineraller bakımından zengindir. Günde 1 porsiyon tüketilen bu yiyecekler hem anne sütünü arttırmakta hem de bebeğe ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin aktarılması anlamında yardımcı olmaktadır.

Kimyon tohumu

Kimyon tohumu B vitamini ve kalsiyum açısından zengin kaynaklara sahiptir. Sindirim sistemine yardımcı olur ve şişkinliğe iyi gelir. Anne sütünü arttırmasının yanında sütü besleyici özelliği ile de dikkat çeker.

Susam

Susam tohumu, kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bebeğin kemik ve diş gelişimine yardımcı olur, anne sütünü arttırarak sütün besin değerini yükseltir.

Fesleğen Çayı

Anne sütünü arttırdığı ile ilgili bilimsel kanıtlanmış bir veri bulunmamakla birlikte, deneyimleyen annelerde sütü arttırdığı ve bebeğin sindirim sistemini rahatlatarak iştahında artış sağladığı düşünülmektedir.

Dereotu

Yaygın bilinen bir süt arttırıcı bitkidir. Kalsiyum, magnezyum ve demir açısından zengin besin kaynağıdır. Düşük kalorili bir besindir. Süt miktarını arttırır, sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Bakliyat ve Mercimek

Tüm bakliyat türleri ile birlikte özellikle mercimek anne sütünü arttırır. Güçlü bitkisel protein kaynağıdır ve demir içeriği ile zengin mineral desteği sağlar.

Badem ve Kaju Fıstığı

Tüm kuruyemişler gibi, özellikle badem ile kaju, güçlü bir enerji, vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda anne sütünün miktarını ve besin değerini arttırarak bebeğin beyin gelişimine destek olur.

Yulaf

Düşük kalorili bir besin olan yulaf, oldukça zengin mineral ve vitamin kaynağıdır. Anne sütünü arttırır, lifli yapısı dolayısı ile sindirime yardımcı olur. Ayrıca yulaf ile ilgili, doğum sonrası sendromu azalttığı ve kaygıyı önlediği ile ilgili geleneksel görüşler de mevcuttur.

Daha fazla yeme içme anne sütünü arttırır mı?

Bebeğini anne sütü ile besleyen annelerin, emzirme döneminde daha fazla kaloriye ihtiyaçları olduğu tartışmasızdır. Ancak emzirme döneminde alınması gereken kalori biraz da hamilelik öncesi kilo durumu ve hamilelikte alınan kilolarla ilgilidir.

Hamilelik öncesinde  çok fazla kilolu olan kişilerin ekstra kalori almalarına gerek yoktur. Yada doğum öncesi hamilelik döneminde iken olması gerekenden daha fazla kilo alımı, yine emzirme döneminde fazla kalori alınmasını gerektirmez.

Burada asıl önemli olan dengeli beslenmektir. Emzirme döneminde düzenli olarak demir, folik asit, B vitamini ve özellikle kalsiyum alımı önemlidir.

Eğer dengeli bir şekilde besleniyorsanız ekstradan fazla kalori alımına gereke kalmaz. Ancak su tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle oksitosin hormonunun salgılanması vücutta ciddi su tüketimine neden olur. Emzirme öncesinde ve sonrasında alınacak bir bardak su oldukça faydalıdır.

Fazla beslenmenin süt üretimine artı yada eksi yönde bir etkisi yoktur. Ancak süt üretimine katkı sağlayan ve yukarıda sayılan besinlerden zengin bir beslenme tarzı süt üretimine destek olacaktır.

Göğüs masajı süt üretimini arttırır mı?

Göğüslere yapılacak hafif bir masaj, göğüs içerisindeki süt kanallarında sütün akışını hızlandırır, tıkalı kanalların açılmasını sağlar ve meme iltihabı (mastit) oluşumuna engel olur. Mastit ile ilgili daha fazla bilgi almak için ” Mastit (Meme iltihabı) nedir? Nasıl Tedavi Edilir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yapılacak masajın niteliği süt miktarını arttırma yada azaltma yönünde bir etki yaratmaz.

Masaj yaparken dikkatli olunmalı, sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Zira süt kanallarına zarar verilebilir ve tedavisi güç rahatsızlıklara sebep olunabilir. Masaj yaparken hafif ılık bir bez yada sıcak su daha fazla olumlu etki yaratabilir.

Emzirme sırasında ara ara göğüslere masaj yapmak hem o anda süt akışını hızlandırır, hem de göğsün tamamen boşalarak bir sonraki seferde daha fazla dolmasını sağlar.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.