Baba Olmak. Taze Babalara Öneriler

Taze babalara rehberlik edebilecek pratik önerilerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Baba olmak kolay değildir. İşler zor gelmeye başlayınca ara verin. Bazen dünyanın sizi çıldırttı anlar olur. O anda her şeyi bırakın, dışarı çıkın, derin bir nefes alın, gezinin ve tekrar eve dönün.
 • Önceliği ailenize tanıyın. Hayatınızda geriye baktığınızda daha fazla çalışmadığınız için hayıflanmazsınız ama bebeğinizle daha az zaman geçirdiğiniz için üzülebilirsiniz.
 • Onunla yerde yuvarlanmanın, uyurken onu seyretmenin, hiçbir şey yapmadan etrafında gezinmenin mutluluğunu yaşayın.
 • Bol bol oynayın. Bebekler ile oyun oynamak kadar rahatlatıcı bir aktivite yoktur. Onların güvenini kazanmak ayrı bir mutluluktur.
 • Bebeğinizin taşınabilir olmasının rahatlığını yaşayın. Bebeğinizi yanınızda taşımaktan korkmayın. Onu her yere götürebilirsiniz. Dış uyaranlar bebek için iyidir. Bebekler sandığınızdan çok daha iyi yol arkadaşı olurlar.
 • Bir gün için çok fazla plan yapmayın. Bebeklerle her şey daha uzun sürer.
 • Bebeğinizle ilgili bir sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız doktorunu arayabilirsiniz ama paniklemeyin. Bebekler göründüklerinden daha güçlüdürler.
 • Yeni baba olmuş kişiler diğer yeni babalarla konuşabilir. Onların tecrübelerini dinleyebilir.
 • Kendinize dikkat edin. Araba kullanmanıza, beslenmenize özen gösterin. Tehlike içeren hareketlerden kaçının. Bebeğinizin uzun bir süre size ihtiyacı olacak. Sağlıklı ve neşeli bir baba bebeğinize vereceğiniz en büyük hediyedir.
 • Eşinize karşı sabırlı, destekleyici ve anlayışlı olun. Doğum yapmak güç bir iştir. Doğumdan sonra da hormonlar inip çıkar. Eşinizin sizin zamanınıza ve ilginizi ihtiyacı var. Bu durum, doğum sonrası depresyonu engellemenin en büyük yardımcısıdır.
 • İçgüdülerimize güvenin. Başkalarının önerilerini dinleyin, tecrübelerini öğrenin ama çocuğunuz konusunda en büyük otoritenin kendiniz olduğunu unutmayın. Hiç kimse bebeğinizi ve eşinizi sizin kadar iyi tanıyamaz.

Evde geçirdiğiniz tüm bir gün hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Bebekler günün büyük bir kısmında uyur. Siz bebeğinizin uyku vakitlerini, rutin olarak yaptığınız işler için kullanmak zorundasınız. Ancak, bebekler bir uyuyup bir uyanırlar ve kendi isteklerine göre beslenirler. Bebeğinizin bu beslenme, bez değiştirme ve uyuma döngüsü bitmeyecekmiş gibi gelir.

İlk günlerde kendinizi halsiz ve sersem hissettiğinizde büyük bir iş başardığınız anlamına gelir. Baba olmak işte asıl bu noktada hissettirir kendini size. Ailenizde bu yeni kişi için fiziksel ve psikolojik bir yer hazırlarsınız. Anne baba olmanın gerektirdiği durumların üstesinden zorluklarla da olsa gelirsiniz.

Doğumdan sonraki birkaç ay içinde bebeğiniz neredeyse her gün değişecek ve bu değişiklikler sizi şaşırtacaktır. Yakın zamanda kendinizi her şeyin daha yavaş ilerlemesini ister bir durumda bulacaksınız çünkü bebeğiniz çok hızlı gelişecek. Bebeğinizin kişiliği geliştikçe, anne baba olarak sizde onunla birlikte gelişeceksiniz.

Bebeğinizi büyütürken yaşadığınız zorluklara değil, asıl o anın güzelliklerine odaklanmak, anı yaşamak babalar için en doğru yaklaşım olacaktır.

Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.