Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı?

Bebek odası nasıl hazırlanır?

Evinizi bebeğiniz için hazırlarken ona sakinlik ve huzur dolu bir köşe ayırmalısınız. Bebek odası hazırlamak anneler için oldukça heyecanlı ve bir o kadar da zor bir süreçtir.

Doğumu izleyen ilk aylarda ve özellikle ilk yılda, bebeğinizin kendine ait bir odasının olmasına gerek yoktur. Bebeğin beşik ya da karyolasını kendi yatak odanıza yerleştirebilirsiniz.  Üstelik böylelikle gece uyanmalarının sizde yaratacağı gerginliği ve yorgunluğu da azaltabilirsiniz.

Bebeğinize ayrı bir oda hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, temiz havanın rahatça dolanıp, ışığın içeri girebileceği, sessiz bir ortam yaratmaktır. Bu nedenle bebek odası gereksiz eşyalarla, mobilyalarla ve oyuncaklarla doldurulmamalı. Sadelik belki de en önemli noktadır. Çok fazla eşya, çok fazla renk, çok fazla müzik bebeğinizi aşırı uyararak gerginlik yaratabilir. Doğum hediyesi olarak gelen oyuncakların hepsini aynı anda bebeğinize sunmanıza gerek yoktur.

Karyolasında takılabilen, normalde eli yada ayağıyla erişemeyeceği yükseklikte asılı duran dönenceler başlarda bebeğinize yeterince ilginç gelecektir. Dönencenin yada karyolaya asılacak herhangi bir başka oyuncağın yatağın içine düşmemesine dikkat etmelisiniz. Oyuncakları bebeğinizin gelişimine uygun bir sırada vermeniz daha doğru olacaktır.

Bebek odası hazırlanırken bebeğinizin rahatını sağlamak ve tehlikelerden korumak gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Emeklemeye başlamadan önce bebekler en sık düşme sonucu yaralanmaktadır. Evinizin bebek odasını düşme tehlikesine karşı gözden geçirip gerekli önlemleri alın (örneğin alt değiştirme sırasında yada banyo yaparken).

Bebek odası temizliğine, bebeğiniz aranıza katılmadan önce ev temizliğini nasıl yapıyorsanız aynı şekilde devam edin.

İlk olarak elektrik süpürgesi ile tozları alın. Silkelemek ya da el süpürgesi ile süpürmek, odada varolan tozların havaya daha çok dağılmasına neden olur.Üstelik bu yollarla odayı mikroptan arındırırmazsınız. Toz tuttuğu için ve ortamdaki nemi emdiği için bebek odası zemin kaplamasında halı kullanılması uygun değildir.

Odanın yaz kış her gün, öğleden sonraki herhangi bir saatte en az 5 dakika havalandırılması, ortamdaki havanın değişmesi açısından gereklidir.

Bebeğinizin sağlığı ve güvenliği açısından mümkün olduğu kadar sade ve detaylardan uzak bir bebek odası tasarlanmalı, zaman geçtikçe ihtiyaçlarına göre gerekenleri tedarik etmek en doğru seçim olacaktır.

Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.