Bebekler Neden Memeyi Ret Ederler?

Memeyi ret eden bebeklerde sorunun kaynağına inildiğinde aslında bebekten yada anneden kaynaklanan bazı davranışlar yada tıbbi sıkıntılar gözlemlenmiştir.

Peki memeyi ret etmek nedir?

Emme refleksi, bebeklerde doğuştan gelen bir davranış şeklidir. Bebeğin besine ulaşması ve varlığını devam ettirmesini sağlayan, doğumdan itibaren ortaya çıkan ve tüm bebeklerde olan doğal bir reflekstir.

Bebeğin ağzının kenarına parmağınızla dokunduğunuzda yada meme ucunu bebeğin ağzına yaklaştırdığınızda bebekte otomatik olarak meme ucuna yada parmağınıza yönelme olur. İşte bu belirtilen memeye yönelim ve emme isteğinde bazı durumlarda bozulmalar olabilir ve bebek memeyi ret edebilmektedir. 

Bebek normal olarak emmeye başladıktan bir süre sonra ağlayarak kendini geri atabilir,  aç olduğu halde memeye doğru yönelmez yada canı yanıyormuş gibi kendini geri atarak ağlayabilir. Bu durumlar, memeyi reddetmenin işaretleri olabilmektedir.

Bebekler neden memeyi ret ederler?

Meme emerken bebeğin dikkatinin dağılması memeyi reddetmek için bir neden olabilir. Bu durum, genellikle bebek 4-8 aylıkken görülür.

Yeni doğan bebeklerdeki meme arama refleksinin yanlış uygulanması (örneğin; bebeğin, memeye uzak olan ağız tarafından emzirilmeye çalışılması) diğer bir neden olabilir.

Bunların dışında bebeğin memeyi reddetmesinin, hastalık ya da ağrı, burun tıkanıklığı, ağzına yara gibi nedenleri olabilir.

Bir çocuğun anne sütünün kendiliğinden tam olarak bırakması dört yaş civarında gerçekleşir.

Memeyi reddeden bebeklere yaklaşım nasıl olmalı?

Bazı toplumlarda bebeğin memeyi reddetmesi, bebeği sütten kesmek için bir nedendir. Oysa bu genellikle düzeltilebilen bir durumdur.

Böyle bir durumda memenin reddedilmesine yol açan nedeni bulmak ve ortadan kaldırmak gerekir.

Memeyi reddetmenin tedavisi, nedenine göre değişkenlik gösterir.

Annenin, bu durumda bebeği sessiz ve sakin bir köşede, bebeğin dikkati dağılmayacak şekilde emzirmesi önerilir.

Bu süre içerisinde bebeği kendine yakın tutmalı ve bebeği ile birlikte uyumalıdır.

Bebek her istediğinde emzirilmelidir.

Anne biberon ve yalancı meme kullanımından kaçınılmalıdır.

Bebek tekrar emmeye başlayana dek, anne sütü sağılabilir ve bebeğe kaşıkla, enjektörle, fincanla ya da ucu kaşıklı biberonla vermelidir.

Eğer bebeğin memeyi ret etme nedeni herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyor ise doktoruna danışılarak, sorunun nedenine yönelik tedavi izlenmeli ve tedavi süresince yukarıda bahsedilen öneriler doğrultusunda bebeğin beslenmesine devam edilmesi gerekir.

Sorularınız için bize yorum bölümünden ulaşabilir ve fikirlerinizi iletebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.