Bebeklerde alerji türleri nelerdir, nasıl anlaşılır?

Bebeklerde alerji türleri nelerdir? Hangi alerji nasıl anlaşılır?

Alerji nedir?

Alerji, insan vücudunun bağışıklık sisteminin, solunum yada sindirim sistemi yolu ile vücuda alınan bazı maddelere karşı beklenmeyen bir şekilde aşırı tepki vermesi olarak tanımlanabilir.

Bağışıklık sistemi, burun, deri yada bağırsaklar yolu ile, vücuda giren yabancı ve zararlı maddelere karşı savunma amacı ile tepki verir. Bu tepki sonucunda ya vücuda giren yabancı yada zararlı maddeler uzaklaştırılır yada vücuda bir çeşit alarm verilerek zararın devam etmemesi adına uyarıda bulunur.

Alerjik durumlarda ise bu tepki çok aşırı bir şekilde gerçekleşebilir ve hatta vücuda zarar verici boyutta olabilir. Bu yüzden alerjinin erken teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınarak tedavi sürecinin başlatılması oldukça önemlidir.

Alerjinin ortaya çıkmasındaki en büyük etken anne ve babadan gelen genetik kodlardır. Eğer ailede alerjiye karşı pasif de olsa bir yatkınlık var ise bu etki bebekte baskın olarak görülebilmektedir. Bazı alerjik durumlarda vücut bu alerjen ile nasıl başedeceğin kendiliğinden öğrenebiliyor iken bazılarında ise tıbbi yardıma gereksinim duyulmaktadır. Böyle bir durumda olan bebek alerjen maddeler ile karşılaştığı anda vücut bu maddeye karşı duyarlı hale gelerek alerjik tepki vermeye başlar. Alerji bulaşıcı değildir.

Bebeklerde alerji türleri nelerdir?

Genellikle alerji denince ilk akla gelen tepkiler kaşıntı, hapşırma, vücutta kızarıklıklar gibi etkiler gelir. Ancak alerjen maddenin türüne ve reaksiyonun görüldüğü bireye göre çok çeşitli alerji türleri vardır.

Bebeklerde alerji türlerinin en başında solunum yolu alerjileri denen astım, bahar nezlesi ve saman nezlesi gelmektedir. Ancak günümüzde gittikçe artan vaka sayısı ile besin alerjileri, inek sütü alerjisi ve ilaç alerjileri çok fazla karşılaşılan alerji türleri arasında yer almaya başlamıştır.

Bebeklerde alerji nasıl anlaşılır?

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenlerin bir araya gelmesi tepki vermeye başlayan vücut, bağışıklık sistemini aracılığı ile salgıladığı antikorlar ile hemen harekete geçer. Bu reaksiyon sayesinde bağışıklık sisteminden salgılanan antikorlar çeşitli organlarda bir çeşit iltihap oluşturur ve böylece hastalığın bulguları ortaya çıkmaya başlar.

Bu iltihaplanma eğer burundaysa etkisini hapşırık, burun akıntısı yada burun kaşıntısı ile gösterir.

Saman nezlesinde gözlerde sulanma ve kızarıklık, kaşıntı gözlemlenir.

Alerjik astımda, ciğerler etkilenmişse öksürük, hırıltılı nefes, koyu ve yapışkan balgam ile nefes darlığı görülür. Deride bir etki yaratmışsa kızarıklık, kaçıntı, deride kabarmalar yada alerjik egzama gibi belirtiler görülür. Bağırsaklar etkilenmişse ishal, kabızlık, şişkinlik ve gaz, kusma yada karın ağrısı görülebilmektedir.

Besin alerjilerinde doğrudan mide ve bağırsaklar etkilenerek kusma, ishal, karın ağrısı görülebileceği gibi deri üzerinde de kızarıklıklar, kaşıntı ve kabarıklık görülebilmektedir.

İnek sütü alerjisi daha çok bir yaşından önceki bebeklerde görülmekte ve etkisi yine besin alerjilerinde olduğu gibi mide, bağırsak ve deri üzerinde görülebilmektedir.

İlaç alerjilerinde eğer ilaç ağız yolundan alınıyorsa besin alerjilerinde görülen belirtiler ortaya çıkarken, iğne ile alınan ilaçlarda genellikle deri üzerinde reaksiyon görülebilmektedir.

Daha detaylı bilgi almak istediğiniz konular ile ilgili aşağıdaki yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenmenizi ve takipte kalmanızı umarız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.