Bebeklerde D Vitamini Eksikliği ve Önemi Nedir?

D Vitamini nedir? Nasıl üretilir?

D vitamini, diğer vitaminlerden farklı olarak besinlerle alınmasının yanında, güneş ışığının yardımı ile deride de yapılır.

Vücudun D vitamini gereksinimi, büyük ölçüde güneş tarafından sağlanır. Çok az besin doğal olarak bu vitamini içerir.

D vitamini içeren belli başlı yiyecek balıktır. Özellikle sardalya, somon, uskumru gibi yağlı balıklardan bol miktarda D vitamini elde edilebilir.

D Vitamini eksikliği nelere yol açar?

Bebeklik döneminde kemiklerin ve özellikle dişlerin güçlenmesi için D vitamini son derece önemlidir.

D vitamini eksikliği durumunda, özellikle 6-18 aylık çocuklarda raşitizm adı verilen kemik hastalığı görülür. Bu hastalık omurga, kol ve bacak kemiklerinde şekil bozukluklarına yol açar.

D Vitamini eksikliği yaşayan bebeklerde, 1,5 yaşına kadar sertleşmesi beklenen kafatası kemiğinde yumuşaklık, kemiklerde, göğüs kafesinde yada omurgada eğrilikler olabilir.  Bebeklerde kaslarda güçsüzlük, emekleme ve yürümede bozukluklar yaygın görülen belirtilerdir. 

Ayrıca D vitamini eksikliği olan çocuklarda huzursuzluk, iştahsızlık, aşırı terleme, sık hastalanma gibi sorunlar görülebilir. D vitamini eksikliği ileri yaşlarda da kalp hastalıklarına, bir çok kanser türüne ve MS (Emes) hastalığına neden olur.

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde D Vitamini eksikliği görülme riski daha fazladır. Özellikle kış döneminde doğan ve yeterli güneş alamayan bebekler, ve dengeli beslenme sorunu olan bebekler D vitamini eksikliği yaşayabilmektedirler. Bağırsaklarında emilim problemi olan bebekler ile karaciğer ve böbrek yetmezliği, D Vitamini eksikliğinde en önemli nedenlerdendir.

D Vitamini eksikliği durumunda neler yapılmalıdır?

Doğumdan sonra tüm bebeklere D vitamini desteği verilmelidir. Bu destek, 1 haftalık olduktan sonra başlamalı ve en az 2, tercihen 5 yaşına kadar devam etmelidir.

1 yaşına kadar verilecek D Vitamini desteği, günde 400 IU/ gün (günde 3 damla kadar) yeterlidir.

Bunun dışında, özellikle güneşli havalarda bol bol dışarı çıkmak, bebeğin kolları ve bacakları açıkta kalacak şekilde güneşe maruz kalmak vücudun D Vitamini üretimine yardımcı olacaktır.

Dengeli beslenme sorunu olan çocuklar altıncı aydan sonra D vitamini içeren multivitaminler kullanabilir. 

D Vitamini eksikliğinden şüphelenildiği durumlarda doktrora danışmalı ve doğru teşhis konulduktan sonra, hastalığın nedenine uygun bir tedavi yöntemi izlenmelidir.

Daha fazla bilgi ve görüşleriniz için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bebeklerde ek besinlere geçiş nasıl olmalıdır?
Bebeklere ek gıda verilirken nelere dikkat edilmeli?
Bebeklerde doğru beslenme alışkanlığı oluşturmak
Bebeklere Ek Gıdalar Verilirken Besinlerin Sıralaması ve İçeriği Nasıl Olmalı?
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.