Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Nasıl Kolay Atlatılır?

Bebeklerde diş çıkarma ne zaman başlar?

Dişlerin oluşumu daha anne karnındayken başlar. Olgunlaşmalarını tamamlayan dişler, doğumdan sonra belirli bir süre izleyerek çıkar. Diş çıkarma zamanı bebekten bebeğe farklılık gösterse de genelde ilk süt dişleri beş ile on ay arasında kendini gösterir. Genellikle önce alt damağın ön kısmındaki iki diş çıkar. Ancak bazen ilk çıkan diş, ortalardaki olmayabilir.

Bebeklerin yaklaşık 2,5-3 yaşında 20 süt dişi de tamamlanmış olur. Bazen alt ya da üst ön kesici dişi çıkmış olarak doğan bebekler görülebileceği gibi, ilk süt dişin çıkması 15. aya sarktığı da görülebilir.

Genellikle bebeklerin dişleri anne ve babalarınınkine benzer yaşlarda patlar. Bazı hormonların azaldığında ya da D vitamini eksikliğinde dişlerin çıkması gecikebilir.

Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebeğiniz diş çıkarırken ateşi 38°C üzerine çıkmaz, su gibi ishal durumları gelişmez. Bazen çocukların bu tip hastalıkları diş çıkarma belirtisi olarak düşünülüp tedavi geciktirilmektedir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmalısınız.

Yaygın görülen diş çıkarma belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Huzursuzluk,
  • Uykusuzluk,
  • İştahsızlık,
  • Hafif ateş,
  • Damaklarda kızarıklık,
  • Kulak çekme,
  • Bir şeyleri ısırma isteği,
  • Salya artışı
  • İştahsızlık kaynaklı kilo alımında yavaşlama yada kilo kaybı.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde görülen sorunları en aza indirmek için ne yapılabilir?

Bebeklerde diş çıkarma döneminde yaygın görülen şikayetler arasında en belirgin olanı bebeğin, damaklarını kaşıma isteğidir.

Bu dönemde yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için, ıslak bir bezle bebeğinizin diş etlerini silmeniz ya da buzdolabında soğutulan türden dişlikler vermeniz, diş kaşıntısı ve ağrısı çeken çocuklarınızı rahatlatabilir.

Sıcak gıdalar yerine nispeten soğuk meyve suları yada yoğurt da diş etlerinde rahatlama sağlar.

Ancak huzursuzluk yine de artarsa doktorunuza danışmalısınız. Sorunun kaynağı diş çıkarma ise ve yukarıda sayılan yöntemler işe yaramamışsa, doktorunuz size, bebeklere özel ağrı kesici, şurup yada jel seçeneklerinden birini sunabilir.

Bebeğinizin diş temizliği ve bakımı nasıl yapılmalı?

Diş bakımı her yetişkin insanda olduğu gibi bebeklerde de çok önemlidir. Erken yaşlarda gelişebilecek diş çürükleri hem bebeğin sağlıklı beslenmesi, hem de sosyal olarak kendini iyi hissetmesi anlamında önem taşımaktadır.

Bebeğinizin damağını, dilini ve diş etlerini ilk günden başlayarak ıslatılmış gazlı bez ile yumuşakça temizlemeniz doğru olacaktır. Dişler çıkmaya başladığında bebeklere özel diş fırçaları ile diş macunu kullanmadan ağız temizliği yapabilirsiniz. Dişlerin çıkması tamamlanınca diş ipi kullanmaya başlamanız da uygun olur.

Çocuğunuz, ağzını çalkalayıp tükürebileceği yaşa geldiğinde ise macun ile diş fırçalaması yapmalısınız. Diş fırçası ve diş macunu çocuklar için üretilmiş olmalıdır. Diş çürüklerinin en önemli nedenlerinin şekerli yiyecek ve içecekler olduğunu unutmayın.

Ayrıca, eğer çocuğunuzun biberon alışkanlığı varsa bir yaşından sonra bardak kullanmasını sağlamalısınız. Çocuğun biberonla uyutulması, süt, meyve suyu ya da mama kalıntılarının ağızda birikmesine ve dişlerin çürümesine sebep olabilir.

Daha fazla bilgi ve görüşleriniz için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Diş gelişiminde D Vitaminin önemi
Bebeklerde iştahsızlık nedenleri nelerdir?
Bebeklerde ek besinlere geçiş nasıl olmalıdır?
Bebeklere Ek Gıdalar Verilirken Besinlerin Sıralaması ve İçeriği Nasıl Olmalı?
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.