Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Nasıl Olmalı?

Anne sütü yada devam sütü alan bebeklerde ek besinlere geçiş oldukça sancılı ve bir o kadar da stresli bir mücadeledir. bebeklerinin en iyi şekilde beslenmesini isteyen anneler haklı olarak bu süreçte zorluklar yaşamakta ve doğru zamanda doğru besinleri verebilmek için bir çok zaman uzman desteğine ihtiyaç duymaktadırlar.

Peki ek besinlere geçiş ne zaman olmalı?

Doğal beslenen bebeklerde ek besinlere geçiş altıncı aydan sonra olmalıdır. Doğal beslenmeyen,  diğer bir deyişle mama alan bebeklerde ise ek besinlere dördüncü aydan sonra başlanabilir.

Belirtilen zamandan önce verilen ek besinler bebeklerde alerji yapabilmekte, sindirim problemlerine yol açabilmekte ve bazen anne sütünü reddetme gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Ek besinlere geçiş hangi gıdalarla olmalı?

Altıncı aydan önce verilen ek besinlerin az lifli, glutensiz ve püre kıvamında olmasına dikkat edilmelidir.

Gluten, buğday, arpa, yulaf ve çavdarda bulunur. Bu nedenle bu tahıllardan elde edilen unlar ilk yedi ayda kullanılmamalıdır.

Besleyici değeri düşük (yalnızca kalori içeren), sindirimi güç olan nişasta da bebek beslenmesinde kullanılmamalıdır.

Bebeğe ilk verilecek besinler, pirinç unundan yapılmış muhallebi, ev yapımı yoğurt, meyve ve sebze püreleridir.

Ek besinlerin başlandığı ilk iki aylık dönemde bebeğin hazır mama gereksinimi en az 600 mililitredir. Bebek anne sütü almaya devam ediyor ise, anne sütü, almıyor ise devam sütü bebeğin temel besin öğesidir.

Günümüz tıp sektöründe, bebeklerin farklı tatlara alışması için farklı besinlerin verilmeye başlanacağı hassas dönem net olarak bilinmemektedir.

Ancak 9 ile 18 ay arasında çocuklara mümkün olduğu kadar değişik çeşitte ve tatta besin verilmesi önerilmektedir.

Bebeklerin tat duygusunun gelişmesi annenin yediklerine çok bağlıdır. Bebekler annenin yediklerini anne karnındayken tatmaya başlarlar. Anne gebelikte ne kadar çok çeşitli beslenirse bebeğin farklı tatlara alışması o kadar kolay olur. Bu durum anne sütü ile beslenen bebeklerde emme döneminde de devam eder.

Anne sütünün tadı annenin yediklerine göre değişir. Bu nedenle anne sütüyle beslenen bebekler, ek besinlere geçişte daha az sorun yaşarlar.

Bebeklerin farklı bir tada alışması için, o tattaki besinlerle en az 9-10 kez karşılaşması gerekmektedir. Ancak bebeklerin genelde tatlı ve vanilyalı besinlere çok daha kolay alıştıkları bilinir. Çeşitli besinlere alışmalarını sağlamak için aşırı şekerli besin vermekten kaçınılmalıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin genelde tatlı besinleri fazla tercih etmedikleri gözlemlenmektedir.

Ek besinlere geç başlamak ne gibi sorunlara yol açar?

Erken dönemde ek gıdalara başlamak, bebeğin damak tadı henüz oluşmadığı için seçenekler sunma ve bebeği buna alıştırmak için oldukça uygun dönemdir.

Geç başlanması durumda bebeğin farkındalığı artacağı ve artık damak tadı oluştuğu için yemek seçme problemi ile karşılaşılabilmektedir.

Ayrıca bebeğin gelişim döneminde çeşitli vitamin ve mineralleri yeterli ölçüde alabilmesi önemlidir. Erken dönemde tekdüze beslenme yada eksik besinler verilmesi bebekte sağlık problemlerine yol açabilmekte ve gelişiminde geri kalma riski ile karşılaşılabilmektedir.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umarız.

Yardımcı Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.