Bebeklerde Emekleme Ve İlk Adım

Bebeğiniz, üçüncü ayın sonunda büyük olasılıkla bir çok temel istemli hareketi öğrenmiş olacaktır. Emekleme ise daha çok 8-9. aydan sonra gelişen bir beceridir.

3-4 aylık bir bebek yüzüstü yatırıldığında, ağırlığını kollarına vererek başını doğrultabilir. Sırtüstü yatırıldığında, bacaklarını kaldırıp havaya tekmeler atabilir. Yüzüstü pozisyondan sırtüstü pozisyona geçmesi ya da tersini yapması ise birkaç ay daha alacaktır.

Bebekler ne zaman oturabilir?

Bir çok bebek, yedinci ayda kendi kendine desteksiz oturabilir. Zamanında doğan bir bebek üçüncü ayda başını havada tutamıyor ya da dokuzuncu ayda desteksiz oturamıyorsa ayrıntılı değerlendirme gerektirir.

Bebeğiniz, ilk yılın ikinci yarısında bir çok yeni fiziksel beceri geliştirir. Motor gelişimi, çocuktan çocuğa farklı zamanlarda ve farklı biçimlerde görülebilir. Bu farklılığın güzel bir örneği de “emekleme” olarak belirtilen, bebeğin elleri ve ayakları üzerinde yürümesidir.

Bebeklerde emekleme ne zaman görülür?

Genellikle 8 ayını dolduran bebekler emekleyebilmektedir. Ancak hiç emeklemeyen yada çok daha geç ve erken emekleyen bebekler de vardır ve bu durum normal karşılanmaktadır.

Bir çok bebek, elleri ve dizlerini sırayla hareket ettirerek emeklerken, bazı çocuklar sadece kollarını kullanarak, bazıları yarı oturur pozisyonda ilerlerler. Bazı çocuklar hiç emeklemeden doğrudan sıralamaya (yani tutunarak yürümeye) başlarlar. Bu davranışların hepsi de normaldir ve bütün sağlıklı çocuklar eninde sonunda yürümeye başlarlar. 

Emekleyen bebeklerin avuç içlerinde yada diz kapaklarına kızarıklıklar ve deri döküntüleri olabilir. Bu çok normal bir durumdur. nemlendirici bir krem yada bepanten gibi kremler sürülerek derideki bozulmaların tedavisi yapılabilir.

Bebekler ne zaman yürür?

Birinci yılın sonunda bir çok bebek yardımsız ve düzgün şekilde ayakta durabilir ya da 2-3 adım atabilir. Bu gelişimin zamanı, çocuğun ilgisine, çevresine ve cesaretine göre değişebilir. Bebeklerin en geç 18. ayda yürümeleri beklenir.

10. ayını doldurmuş bir bebek hala ayaklarının üzerine basamıyor ise bir çocuk nöroloğuna gözükmekte fayda var.

Motor gelişiminde önemli bir dönüm noktası olan yardımsız yürüme, çocuk ve anne baba arasındaki ilişkide yeni bir döneme işaret eder. Küçük bir çocuğun yürüme becerisini kazanmasıyla, anne babasına duyduğu fiziksel bağımlılık azalır. Artık istediği yere istediği zaman gidebilir. Anne ve babalar, çocuklarını kucakta taşımaktan kurtulur, rahatlarlar ancak hareketlerini kısıtlamadan onu kazalardan nasıl koruyabilecekleri konusunda endişelenirler. Anne babaların üzerine düşen en büyük sorumluluk, ev ortamını çocuk için güvenli bir hale getirmektir. 

Bebeklerde yürüteç kullanmak sakıncalı mıdır?

Bebeğiniz için eğer yürüteç kullanacak iseniz, 8. aydan önce yürüteç kullanmak tavsiye edilmemektedir. 8. aydan sonra ise günde 1 saatten fazla kullanılmamalıdır.

Erken dönemde yürüteç kullanan bebeklerin daha geç oturduğu, daha geç emeklediği ve daha geç yürüdüğü gözlemlenmiştir.

Daha fazla bilgi ve görüşleriniz için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bebeklerde kemik gelişimi için D Vitaminin önemi
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.