Bebeklerde Gaz Sancısı Nedir? Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Ağlamak bebeğin en önemli iletişim yoludur. Bebeklerde gaz sancısı ağlama nedenlerinin başında gelse de farklı nedenlerle farklı ağlama tipleri oluşabilir. Bu nedenle sizde iyi bir gözlemci olarak bebeğinizin ağlama tipini ayırt etmeyi öğrenmelisiniz.

 

Bazen bebeklerin neden ağladığı anlaşılamaz. Bu durumda kucaklama, sallama, ninni söyleme, emzirme veya karnına sıcak havlu koymak gibi önlemler yararlı olabilir.

Bebeklerde gaz sancısı nasıl kendini belli eder?

Gaz sancısı genellikle doğumdan iki ile üç hafta sonra ağlama dönemleri şeklinde başlar. Bu ağlama krizleri en sık akşam saatlerinde görülür ve genellikle bebek üç aylık olunca son bulur. Sorunu gaz sancısına bağlayabilmek için bebeğin kilo alımının iyi ve sağlıklı olduğunun bilinmesi gerekir.

 

Bebeklerde görülen ağlama krizlerine karşı bir çok ilaç ve davranış metodu denenmiş olsa da bunlardan hiç birisinin etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle gaz sancısı için etkili bir tedavi metodu olmadığı söylenebilir.

Genellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde gaz sancısı daha az olur ya da olsa bile kısa sürer.

 

Emzirmede bilinen bazı durumlar huzursuzluk veya gaz sancısı ile sonuçlanabilir. Bunlar arasında en önemlisi annenin her öğünde iki memeden emzirmesi sonucunda gelişen laktoz yüklenmesine bağlı gaz sancısıdır. Her öğünde iki memenin birden emzirilmesi, bebeğin fazla miktarda laktoz bakımından zengin süt almasına neden olur. Bu da bebekte gaz şikayetlerini, gürültülü ve sulu dışkılamaya yol açabilir

 

Bebeğin gazı ne zaman çıkarılmalıdır?

 

Yaygın kanının aksine, her emzirmeden sonra bebeğinizin gazını çıkartmanız gerekmez. Bebeğiniz emdikten sonra huzursuz ise gazını çıkartmaya çalışın. Eğer emdikten sonra sakin biçimde uykuya dalmışsa gazını çıkartmaya çalışmak onu huzursuz etmekten başka bir işe yaramaz, hatta kusmasına bile yol açabilir.

 

Piyasada çok çeşitli ürünler bulunsa da gaz sancısı için bilimsel olarak etkili bir ilaç yoktur. Bebek ağlayınca, yürüyüşe çıkarmak, kucakta taşımak, sallamak, kolları sarmalamak, arabayla gezdirmek, banyo yaptırmak onu geçici olarak sakinleştirebilir.

 

Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.