Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı nasıl Yapılır?

Göbek bağı bakımı, bebekler doğduktan sonraki ilk bir kaç haftalık dönemde oldukça önem taşımaktadır.

Bebeğiniz altı haftalık olduğunda, cilt görünümünü etkileyen durumlar (yeni doğan sarılığı, yüzdeki sivilceler ve benzeri) tamamen geçmiş olacaktır. Göbek bağı bakımı da iyi yapıldığı durumda en geç 4-6 hafta içerisinde (genellikle ilk iki haftada) düşecektir.

Göbek bağı, genelde doğumdan sonraki ikinci hafta içerisinde düşer. Hastaneden ayrılmadan önce size göbek bağı bakımını yapmanız için bir sıvı verilecektir. Evde kolaylıkla yapılacak bu bakım sayesinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadan göbek bağının temizliği ve bakımı yapılabilmektedir.

Göbek bağının kuru kalması, hızlı düşmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle göbek bağı düşene kadar bebeğinizi küvette yıkamaya başlamamanız ya da bu bölgeyi ıslatmamanız önerilir.

Göbek bağının havayla temas etmesi de daha çabuk iyileşmesini sağlayacağı için bu bölgeyi bebek bezi ile kapatmamaya çalışın. Göbek bağı düştükten sonra bu bölgeye 1-2 gün alkollü yada kolonyalı gazlı bez koymanız korumayı hızlandıracaktır.

Göbek bağının çevresinde iltihap sızıntısı ya da kanama olursa veya kızarıp şişerse, doktorunuza danışmalısınız. Bu durum acil tedavi gerektirebilir. 

Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı             

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.