Bebeklerde iştahsızlık nedenleri ve çözümleri

Bebeklerde iştahsızlık nasıl tanımlanır?

Bebeklerde iştahsızlık annelerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelmektedir. iştahsız bir bebek gerçekten aileleri çok üzmekte ve anne ile bebek arasındaki bağların zayıflamasına neden olmaktadır. Ancak bir çok iştahsızlık vakasında gerçek durumun iştahsızlık değil, başka sorunların göstergesi olduğu gözlenmektedir.

Bebeklerde görülen, yemeği reddetme yada isteksiz yemenin tanımı olarak; gerçek iştahsızlık ve gerçek olmayan iştahsızlık arasındaki ayrıma dikkat etmek gerekir.

Gerçek iştahsızlık, hastalıkların seyri sırasında görülür (örneğin, idrar yolu iltihabı, demir eksikliğine bağlı kansızlık gibi).

Gerçek olmayan iştahsızlık ise, çocuğun vücudunun belirlediği gereksinimlerine göre beslenmesinin, anne babası tarafından iştahsızlık olarak algılanması durumudur.

Gerçek olmayan iştahsızlıkta çocuk, ortalama kilo ve boydaki yaşıtları için belirlenen günlük miktarların altında yemek yese de yine de kendi büyüme eğrisini izler. Bu durumda minyon ama normal büyüyen bir çocuk söz konusu dur.

Sağlıklı ve beklenen zamanda doğmuş her bebeğin dördüncü aya gelince doğum kilosunun iki katına, bir yaşına gelince doğum kilosunun üç katına ulaşması gerekmez. Klasik bir bilgi olarak sunulan bu durumun her bebek için geçerli olması mümkün değildir. Bazı çocuklar minyon olacaklar ise daha az kilo alabilirler. Önemli olan çocuğun kendi büyüme eğrisini izlemesidir.

Beslenme sorunu olan çocuklarda genellikle uyku sorunu da görülür. İştahsız çocuklar çoğunlukla geç yatıp geç kalkan, belirli bir gündelik düzeni olmayan çocuklardır. Genellikle uykunun düzene girmesi ile birlikte beslenme sorunu da çözülür. Bazen beslenmenin düzene girmesi ile uyku sorununun çözüldüğü de görülür. Olumsuz beslenme davranışı olan çocuklarda iştahsızlık daha sık rastlanır.

Bebeklerde iştahsızlık olarak tanımlanan durum iyi analiz edilmeli ve iştahsızlığın nedenleri anlaşılmaya çalışılmalıdır. Eğer bebek herhangi bir hastalıktan, demir eksikliğinden yada fizyolojik bir problemden dolayı daha az istekli yemek yiyor ise bu durumda sorunun kaynağına inilmeli ve sorun kökten çözülmeye çalışılmalıdır.

Yardımcı Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.