Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Kusma Nedenleri Nelerdir?

Bebekler genellikle doğumdan itibaren beslenmeye başladıklarından sonra kusarlar. Eğer kusma, beslenme sonrasında mideden geri gelme şeklinde ise çok fazla endişe etmeye gerek bir durum yoktur. Zira bebekler bazen hava yuttukları için gaz çıkarırken, bazen de mide kasları tam olarak gelişmemiş olduğundan, yediklerinin bir kısmı geri gelebilir. Bu normal bir durumdur.

Fazla beslenmeden yada gaz şikayetinden meydana gelen kusma durumlarında çok fazla bir şey yapmaya gerek yoktur. Bebeğiniz tekrar acıktığında yada sakinleştiğinde tekrar beslemeye devam edebilirsiniz.

Bebeğin kusması çok sık ve süreklilik arz etmiyorsa, bebeğin kilo alımında bir gerileme söz konusu değil ise çok fazla konunun üzerine durulmasına gerek yoktur. Bebek büyüdükçe kusmaların sayısı azalacaktır.

Hangi kusma durumlarında endişe edilmeli?

Eğer bebeklerde kusma şekli midedeki tüm besinlerin dışarı çıkması yada fışkırır derecede şiddetli bir şekilde gerçekleşiyor ise o zaman endişelenilmesi gereken bir durum var demektir.

İlk aylarda mideden geri gelme şeklinde olan kusma, bir kaç ay sonra şekil değiştiriyor, sıklığı ve şiddeti artıyorsa, hatta kusmaya bir de ishal eşlik ediyorsa bu durumda bir çocuk gastroenteroloji uzmanına gözükmekte fayda vardır.

Zira özellikle yeni doğan bebeklerde kusma nedeni, mide enfeksiyonu, soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonu, kulak iltihabı yada bir gıda alerjisi olabilir.  Eğer durum gıda alerjisinden kaynaklanıyor ise, emziren annelerde annenin diyetinden, ek gıda alan bebeklerde bebeğin diyetinden sorunlu besin çıkarılarak durum düzeltilebilir.

Gıda alerjisi ile ilgili detaylı bilgi almak için “Gıda Alerjisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bazen sorunun kaynağı çok daha ciddi olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ile karşılaşılıyor ise derhal bir doktora gözükmekte fayda var. Zira sorun çok daha fazla büyümeden erken müdahale edilmesi gerekebilir.

  • Yüksek ateş,
  • Memeyi red etme yada beslenmeyi red etme,
  • Ciltte döküntü ve kızarıklıklar,
  • Şişkinlik,
  • Aşırı sulu ishal,
  • Nefes almada güçlük,
  • Uykuda iken ani sıçrama ile ağlamalar,
  • 12 saatten uzun süren kusma,
  • Kusma sonucu yeşil renkli yada kanlı kusmuk,
  • Emzirmeden hemen sonra başlayan güçlü kusma

Bebeklerde kusma ile birlikte kan da gelmesi, yemek borusunda meydana gelen kılcal damar zedelenmelerinden kaynaklanabilir. Süreklilik halinde mutlaka doktor tarafından görülmeli ve tedavi başlatılmalıdır.

Yeni emzirilmiş bebeklerde çok güçlü bir şekilde ani kusmalar ise mide ile ince bağırsak arasındaki fiziksel problemlerden kaynaklanabilir. Küçük bir cerrahi işlemle tedavisi mümkün  olan bu hastalık, yine doktor kontrolü ile teşhis edilmesi gerekir.

Bebeklerde kusma durumu ile nasıl başa çıkılmalı?

Bebeklerde kusma çoğu zaman çok ciddiye alınmasını gerektirmeyen ve kendiliğinden düzelen bir olgudur. Ancak yukarıda sayılan durumlar yaşanıyorsa bu durumda gecikmeden kusma nedeni ve tedavisi araştırılmalıdır.

Bebeklerde kusma eğer sık sık tekrarlanıyor ise, bu durumda sıvı kaybını önlemek için daha fazla sıklıkta emzirilmeye devam edilmelidir. Meme emmeyen bebeklerde mama verme sıklığı arttırılmalıdır. Mide bulantısı ve kusmayı önleyici bazı ilaçlar kullanılabilir ancak doktorunuza sormadan kullanılmaması gerekir.

Ek gıdalarla beslenmeye başlamış olan bebeklerde tahıl ve yoğurt gibi sindirimi kolay besinler tercih edilmeli, 

Kusan bebeklere uyku da iyi gelmektedir. uyku sırasında mide rahatlar ve sindirim sistemi daha kolay bir şekilde çalışır. Bebeğiniz kustuktan sonra midesinin yatışması ve dinlenmesi için bir süre uyumasına izin verebilirsiniz.

Bebeklerde beslenme ve ek gıdalara başlangıç aşamasında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir. Göz atmanızda fayda var.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.