Bebeklerde sarılık nasıl geçer? Yenidoğan sarılığı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin bir çoğunda görülen yenidoğan sarılığı özellikle ilk defa anne baba olan evebeynleri korkutsa da aslında korkulduğu kadar ciddi bir hastalık değildir. Bebeklerde sarılık nasıl geçer diye sorduğumuzda uzmanların hemen hepsinin verdiği tek cevap panik yapılmaması ve bebeğin düzgün bir şekilde emzirmeye devam edilmesi yönünde olmaktadır.

Peki nedir yenidoğan sarılığı? Tedavi yöntemleri nelerdir? Bebeklerde sarılık nasıl geçer?

Yeni doğan sarılığı Hepatit hastalığı kaynaklı sarılık ile karıştırılmamalıdır. Fizyolojik sarılık da denen bu yenidoğan sarılık hastalığı genellikle bebeklerin doğumundan itibaren ortaya çıkan ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Vücuda sarı rengi veren bilirubin denilen maddenin kandaki değerinin artması sonucu vücut renginde meydana gelen sararma olarak tanımlanabilir. Bebekler ihtiyacı olandan daha fazla kırmızı kan hücreleri ile doğarlar. Bu fazla kırmızı kan hcrelerinin yıkımı sırasında kanda serbest halde dolaşan bilirubin ortaya çıkar. Doğumdan önce anne karaciğeri tarafından temizlenen fazla bilirubin, doğumdan sonra bebeğin karaciğeri tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Ancak bazı bebeklerde çok yüksek değere çıkan bilirubin seviyesini düşürmek için bebeğin karaciğeri henüz tam olgunlaşmamış olduğundan yetersiz kalır.

Böyle bir durumda bebeğin kanında artan bilirubin seviyesi bebekte yenidoğan sarılığı dediğimiz hastalığın oluşmasına neden olur.

Yenidoğan sarılığı nasıl teşhis edilir?

Teşhisi oldukça kolay ve hızlıdır. Kandan alınan örnekten incelenen bilirubin seviyesine bakarak sarılık seviyesi hakkında yorum yapılır. Test sonucu 1-2 saat içerisinde çıkar. Bilirubin seviyesi 4-5 civarlarına kadar normal karşılanırken bu değerin üzerinde çıkan bir sonuç hastalığın teşhisi için yeterlidir.

Bebeğinizde aşağıdaki durumları gözlemliyorsanız yenidoğan sarılığından şüphelenmeli ve doktorunuzdan test istemelisiniz;

  • Bebek sürekli uyuyorsa,
  • Uyumak beslenmekten ağır basıyor ve emmek istemiyorsa,
  • Alnında, yanakların gözle görülür sarılık varsa,
  • Gözlerinin beyaz kısımlarının rengi beyaz değil, sarı renge yakınsa,
  • Karnına yada ayak tabanına parmak ucuyla bastırdığınızda yada hafifçe bastırıp gezdirdiğinizde sarı renge yakın bir iz kalıyorsa

Siz de bu durumlardan biri yada bir kaçını gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yenidoğan sarılığı tedavi yöntemleri nelerdir? Bebeklerde sarılık nasıl geçer?

Sarılığın tedavisinde işin temeli kanda bulunan ve vücuda sarı rengi veren bilirubin maddesinin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Eğer sarılık değeri çok yüksek değilse bu maddenin vücuttan uzaklaştırılması için sadece sık beslemek yeterli olurken 15-16 civarından daha yüksek bilirubin seviyesinde ışık tedavisi önerilmektedir.

Genellikle 2-3 hafta içerisinde, max 40 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak kendiliğinden geçemeyecek derecede yüksek bir seviyedeyse ışık tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Işık tedavisi (diğer adıyla fototerapi) nedir?

Işık tedavisinde bebek çıplak bir şekilde özel florasan lambaları tarafından ışığa maruz kalır. Bu özel ışıkla kandaki bilirubin idrarda çözünerek vücuttan atılması sağlanır. Bu tedavi sırasında kandaki bilirubin seviyesi ölçülerek normale dönene kadar devam edilir. Bazen yan etki olarak bebğin vücudunda döküntüler ve isal görülebilir ancak korkulacak bir durum yoktur.

Işık tedavisi bir kaç seans süren bir uygulamadır. Sarılığın şiddetine göre kaç seans alınacağı doktır tarafından belirlenecektir.

Kimler risk altındadır?

  • Erken doğan bebekler,
  • Sezeryan ile doğan bebekler,
  • Doğumdan sonraki ilk bir kaç günde iyi beslenemeyen bebekler
  • Ailenin geçmişinde yada önceki kardeşlerinde yenidoğan sarılığı teşhisi konulan bebeklerde,

Bebeklerde yenidoğan sarılığı kolay tedavisi ile çok ciddiye alınmaması gereken bir hastalık olmasına rağmen tedavide geç kalınması durumunda ciddi problemlerle karşılaşılabilir ve bebekte ciddi beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucu gelişim geriliği, zeka geriliği gibi durumlarla karşılaşılabilir. Dolayısı ile doğumdan itibaren özellikle ilk bir hafta bebeği dikkatli gözlemlemeli ve herhangi bir şüphe durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.