Bebeklere Ek Gıda Verilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzmanlar tarafından, bebeklere ek gıda verilmesi için uygun zamanın 6. aydan sonra olduğu belirtilmektedir.

Altıncı aydan itibaren bebeğin enerji gereksiniminin artması, çinko ve demir depolarının tükenmesi ek gıda ihtiyacının nedenlerindendir. Ayrıca bu dönemden itibaren farklı tat ve kıvamlar bebeğin ısırma ve çiğneme becerilerini arttırır. Artan çiğneme becerisi ile birlikte bebeğin ağız ve dil koordinasyonu da artar.

Ek besinlere geç başlanması, bebeğin, besinlerin reddetmesine neden olabilir. Altıncı aydan önce başlanması ise, bebeğin anne sütünden tam yararlanamaması ve alerji gelişimine yol açabilir.

Ek besinlere geçişte, özellikle katı besinlerin verilmeye başlandığı dönemde bebekler besinleri dilleri ile geri itebilirler. Bu dönemde, yeme içme faaliyeti sırasında etraf çok kirlenebilir. Bir çok bebek yiyeceklere kendi elleriyle dokunmak, onları ağızlarına götürmek isterler. Çocuk gelişiminin normal bir parçası olan bu davranışa izin verilmesi, bebeklerin yeme alışkanlıklarının olgunlaşmasını, doğru beslenme davranışının kazanılmasına yardım eder. Bu dönemde anneler sabırlı olmalı ve sürecin geçici bir dönem olduğunu akıllarında bulundurmalıdırlar.

Anne sütü ile beslenen bebeklere, altı ile sekizinci aylar arasında günde 2-3 kez, dokuzuncu aydan sonra günde 3-4 kez ek gıda verilebilir.

Ek besinlere tuz konulması önerilmez. Tuz, henüz gelişim evresinde olan böbreklerin işlevleri açısından sakıncalıdır.

Dünya sağlık örgütü;

7-12. ay arası günde 1 gram üzerinde,

1-3 yaş arası ise günde 2 gram üzerinde tuz tüketilmesini önermemektedir.

Mama Sandalyesi seçimi nasıl olmalı?

Ek gıdalara başlandığında bebeğe bir mama sandalyesi alınması ve kendi başına oturmaya başladığı andan itibaren beslenmenin mama sandalyesinde yapılması önemlidir. Mama sandalyesi seçerken son derece dayanıklı ve dengeli bir model seçmelisiniz. Kolay temizlenebilirliği ve sağlığa uygunluğu açısından mama sandalyesi muşamba kaplı, servis tepsileri de sökülüp temizlenecek şekilde olmalıdır. Mama sandalyesinin kemerini çocuk itiraz etse de mutlaka bağlayın, zamanla alışacaktır.

Bebeğinizi ek gıdalara alıştırırken size yardımcı olacak bazı öneriler aşağıda yer almaktadır;

 • Besinleri kaşıkla, başlangıçta az miktarda vermeli, bebeğinizi oturur pozisyonda beslemelisiniz,
 • Besinlerin kıvamı kaşıkla verilmeye uygun olmalıdır,
 • Yeni besinleri bebeğiniz açken, öğle yemeğinde vermeyi deneyin. Öğle vakti, bebeğinizin en canlı ve keyfinin yerinde olduğu dönemlerdir. Ayrıca yeni beslenmeye bağlı olarak gelişebilecek sıkıntılar, gün boyunca rahatça gözlenebilir,
 • İlk kez verdiğiniz yiyeceklerin alerji, deride döküntü be ishal yapıp yapmadığını kontrol edin,
 • Besinler temiz ve taze pişmiş olmalıdır,
 • Tuzlu, baharatlı, alerji yapma olasılığı olan besinleri (çilek, sucuk, sosis ve benzeri) vermekten kaçınmalısınız,
 • Katı besinleri verdiğinizde bebeğiniz onu diliyle itebilir. Bu durum besini reddetme olarak algılanmamalı, doğal karşılamalısınız,
 • Olası alerjilerin kontrolü için yeni bir gıdanın miktarını her seferinde artırarak vermeli, farklı bir gıda ya 4-5 gün sonra geçmelisiniz,
 • Bebeğinizin hoşlanmadığı yiyecekleri 2-3 hafta aralıklarla tekrar yedirmeyi denemelisiniz,
 • Başlangıçta az miktarda verilen ek besin üstüne anne sütü verebilirsiniz. Anne sütündeki enzimler, ek besinlerin sindirilmesine yardımcı olacaktır,
 • Liften yana zengin besinleri, örneğin kepekli ekmek ya da bisküvileri ilk 12 ayda vermeyin,
 • Ek besinler başlangıçta yağsız olarak hazırlanmalı daha sonra yağ olarak zeytinyağı ve tereyağı eklenmelidir,
 • Çiğ et ve yumurtaya temas ettikten sonra eller iyice yıkanmalıdır.

Önemli;

Ek gıdalara başlanılan altı ile dokuzuncu ay arasında anne sütü bebeklerin temel besin kaynağı olmaya devam eder. Bebekler 9-10 aylık olduklarında diğer aile bireyleri ile sofraya oturtulmalı ve ev yapımı besinlerden yemelerine izin verilmelidir.

12-15. aydan itibaren bebeklere özel bir besin hazırlamaya gerek yoktur. Ailenin diğer bireyleri için hazırlanan besinler, bebek için de uygundur. Yiyecekler çatalla ezilerek ya da bıçakla parçalanarak rahatlıkla verilebilir.

Ek besinlerle birlikte su verilmeli mi?

Ek gıda verilmeye ilk başlandığı dönemde bebeğinizin suya gereksinimi yoktur, çünkü yedikleri zaten suludur. Bebeğinizin yediği katı besinlerin miktarı arttıkça ve daha hareketlendikçe su verilebilir. Gereksiz yere su vermek bebeğin zaten küçük olan midesini doldurup gelişimi için gerekli besinleri almasını engelleyebilir.

Eğer su verilecek ise, 18. aya kadar kaynatılıp soğutulmuş su verilmelidir.

Ek besinlerin sıralaması nasıl olmalıdır?

Besin alerjisi gözlenen çocuklarda önce turuncu renkli sebzeler (havuç, patates) verilmeli, ardından meyve olarak elma, armut, muz ya da şeftali denenmelidir. Bu aşamada sorun olmazsa yeşil sebzeler (ıspanak, bezelye ve benzeri) de eklenebilir. Yeşil sebzeleri bakliyat (pirinç, mısır) izlemelidir. Bu aşamada et verilmeye başlanabilir.

Besin alerjisi gözlenen çocuklarda süt 12. aydan sonra, yumurta iki yaş civarında, fındık fıstık ise üç yaşında verilmelidir.

Yardımcı Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.