Bebeklere Yumurta Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklere Yumurta Nasıl ve Ne Zaman Verilmeli?

Yumurta, kuş gribi gibi çeşitli hastalıklar nedeni ile tüketimi zaman zaman kesintiye uğrayan çok değerli bir besindir. Başta A, D, E ve B2 vitamini olmak üzere çeşitli vitamin ve minerallerin kaynağıdır. Yumurtada bulunan kolin, beyin işlevlerinde önemli bir yere sahiptir.

Bebeklere yumurta verilmesi, ek besinlere başlandıktan bir süre sonra genellikle yedi sekizinci aylarda önce yumurtanın sarısını verilmesi ile başlanmalıdır.

Yumurta alerji yapar mı?

Yumurtanın alerji yaratma özelliği biraz daha fazladır ancak aile öyküsünde böyle bir sorun yoksa çocukları bu değerli besinden yoksun bırakmamak gerekir. 

Bebeklere yumurta verirken alerji yapıp yapmadığını gözlemlemek gerekir. Yumurtanın alerji yapıcı özelliğini gözlemlemek amacıyla dörtte bir yumurta sarısı ile başlanmalı ve bu miktar giderek arttırılmalıdır. Yumurta verildikten sonra deride döküntü gibi bulgular açısından gözlem yapılmalıdır.

Yumurtanın beyazı alerji açısından daha fazla risk taşıdığı için ve kıvamı dolayısı ile bebeklerin kabul etmesi daha zor olduğu için bebeğe 12. aydan sonra verilmeye başlanmalıdır. 

Yumurtadan hastalık geçer mi?

Sağlıklı koşullarda ve iyi pişirilmiş yumurtadan kuş gribi yada benzeri hastalıkların geçtiğine ilişkin herhangi bir bilimsel veri ya da gözlem bulunmamaktadır. Genel temizlik önlemlerine dikkat ederek iyi pişirilen bir yumurtadan herhangi bir hastalık geçmez.

Genel önlemler olarak, çiğ yumurtayla temas ettikten sonra eller iyice yıkanmalı, çiğ yumurta kırılan kaplar iyice yıkandıktan sonra kullanılmalıdır.

Bu kurallar çiğ et için de geçerlidir. Çocuklara çiğ ya da az pişmiş yumurta kesinlikle verilmemelidir. Yumurta kabuklu olarak pişirildiğinde beyazı 4 dakikada katılaşır. Tamamının iyice sertleşmesi için 12 dakika kaynatmak yeterlidir. Yumurtanın çok fazla pişirilmesi ise besin değerlerinde kayıplara yol açtığı için önerilmez.

Bazı çocuklar yumurta yemeye uzun süre tepki gösterebilirler. Böyle durumda çocuğu zorlamak gerekmez ancak düzenli aralarla az miktarda tattırmak alışmasını sağlamak için yararlıdır. Yumurtanın içindeki besin değerinin, et ve süt ürünlerinden de alınması mümkündür. Bu yüzden bebeklere yumurta verilmesi konusunda aileler fazla ısrarcı olmamalıdır. Yumurtadaki besinleri alternatif ürünler ile bebeğe vermek mümkün olduğu için bebeğin yumurtaya alışması konusunda biraz daha sabırlı olmak gerekir.

Yardımcı Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.