Biberon kullanımı durumunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Biberon kullanımı, anne memesini ret eden bebeklerde yada anne sütünün bebeğe doğrudan verilemediği durumlarda oldukça önem taşıyan bir konudur..

Eğer bebek emerken biberon kullanılacak ise 2 kere düşünmekte fayda var. Zira, doğumdan sonraki ilk bir kaç ayda, anne memesinden emen bebeklerde memeyi reddetme durumları ile karşılaşılabilmekte ve bu durumda annelerin ilk tercih ettikleri yöntem yanlış da olsa biberon kullanımı olmaktadır.

Erken dönemde biberon kullanımı, bebekte meme başı şaşkınlığı denilen bir durum ile karşılaşılmasına yol açabilir ve bu durumda biberondan emmek bebek için daha kolay olduğu için bebekler memeyi bırakarak biberona yönelmeye başlayabilmektedirler.

Memeyi ret eden bebeklerde öncelikli olarak neden memeyi reddettiği konusunda araştırma yapılmalı ve durumun nedenlerine göre bir aksiyon alınmalıdır. Biberon kullanımı ilk tercih olmamalıdır.

Eğer biberon kullanmak konusunda kesin kararlı iseniz bu durumda biberon kullanırken ortamın ve kullanılacak malzemelerin hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

Bebeğe biberon ile anne sütü değil de toz mama verilecek ise mamaların sağlıklı koşullarda muhafaza edilmesi, hazırlanması, yaşına uygun mama kullanılması ve son kullanma tarihine kadar tüketilmesi gerekir.

Toz mamalar kesinlikle mikropsuz değildir. Bazı durumlarda süt çocukları için tehlikeli bile olabilirler. Bu durum sağlıklı koşullarda hazırlanmayan mamalarda daha büyük bir tehlike oluşturur.

Biberon kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;
 • Mama hazırlanmadan önce eller iyice yıkanmalıdır yeni kullanılacak olan biberon, kaşık yada fincan sıcak su ve sabunla yıkanıp iyice durulanmalıdır,
 • Hazır mamalarla beslenme sırasında bazı hastalık yapıcı bakteriler bebeğe geçebilmektedir. Bu nedenle mama hazırlanırken 70°C’nin üzerindeki su ile hazırlanması, mama da bulunabilecek bakterilerin ölmesi açısından önemlidir.
 • Kullanılan araç-gereçler, sterilizatör yada kapalı bir kapta su kaynatılarak temizlenmelidir,
 • 2 saat içinde kullanılmayan mama atılmalıdır,
 • Mama hazırlanmasında kullanılan kaşık temiz olmalıdır,
 • Mama hazırlandıktan sonra, akan su altında ya da benmari usulü soğutulmamalıdır,
 • Bebek maması hazırlanmasında ısı eşit dağıtmadığı için mikrodalga kullanılmamalıdır,
 • Bebeğe vermeden önce mamanın ısısı el bileğinin iç yüzünde kontrol edilmelidir,
 • Hazır mamaların saklandığı buzdolabı sıcaklığı 5°C’nin altında olmalıdır,
 • Hazır mama buzdolabında 24 saatten uzun tutulmamalıdır,
 • Hazır mama taşınırken 5°C’nin altında tutulmalıdır.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.