Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman ve nasıl verilmeli?

Tuvalet eğitimi, kaba motor ve sosyal gelişimin bir parçasıdır. Çünkü çocukların, bağırsaklarını ve idrar kesesini kontrol etmesi istemli motor becerileri gerektirir. Ayrıca çocuğun belirli sözel emirleri anlayıp uygulayacak bir sosyal gelişim aşamasında da olmasını gerekir. Bu yüzden, tuvalet eğitimi için doğru zaman, çocuğun istemli kaba motor becerilerinin gelişimi tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?

Tuvalet eğitimine, çocuk hazır oluncaya kadar başlanmamalıdır. Sadece çocuğun değil ebeveynlerin de kendini bu sürece hazır hissetmesi gerekir.

Çocuklarla ilgili her konuda olduğu gibi tuvalet eğitimi de zaman, enerji ve sabır ister. Onu tuvalete alıştırmak için üç ay boyunca her gün uğraşmaya hazır olmak gerekir.

Çocuğunuzun hazır olduğunun en açık işareti, bezine kakasını ya da çişini yaptığında size haber vermesidir.  Tuvalet oturağı kullanmak istediğini kendiliğinden söylemesi de önemli bir işarettir. Bu genellikle 18 – 24. ay arasında olur. Ancak 2,5-3 yaşındaki çocuğunuz hala beze gerek duyuyorsa moralinizi bozmayın. Bazı çocukların tuvalete gitmeye erkenden başlamaması da normaldir. Bez ile gezen bir erişkin yoktur. Mutlaka tuvalet alışkanlığı edinecektir. Bu süreçte sabırlı olmak çok önemlidir.

Çocuklar tuvalete nasıl alıştırılmalı?

Tuvalet eğitimi verilmeye ilk başlanacağı zamanlarda aceleci davranılmamalıdır. İlk amaç, çocuğun farkındalığını yaratmak ve tuvaleti tanımasını sağlamak olmalıdır.  İlk dönemlerde tuvalete çocuğunuzla birlikte girin ve kendisini rahat hissetmesini sağlayın. Sizin tuvaleti nasıl kullandığınızı görsün. Tuvaletin içini görmesine ve sifonu çekmesine izin verin.

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye başlamadan önce, kullanma zamanı geldiğinde yabancılık çekmemesi için oyuncaklarının arasına yada odasına bir tuvalet oturağı koyun. Oturağı incelemesine, dokunmasına ve benimsemesine izin verin. Oturağın ona özel olduğunu söyleyin.

Oturağa normal bir sandalyeymiş gibi giyinik otursun. Ne zaman isterse kalksın, oturması için asla zorlamayın. Oturağa iyice alıştıktan sonra, altı açıkken oturtmaya başlayın. Bu şekilde oturmaya alışması için de ona zaman tanıyın. Tuvalet eğitiminde bir sonraki adım, çocuğunuza oturağın nasıl kullanıldığını öğretmek olmalıdır.

Eğer mümkün ise, tuvalet oturağına, kakasından bir parça koyun. Çocuğunuzun, kakasının oturaktan tuvalete atılışını görmesini sağlayın. Sifonu çeksin ve kakasının suyla gidişini görsün. Bu süreci bir oyunmuş gibi göstererek eğlenmesini ve bundan mutlu olmasını sağlayın.

Sifonu çekmeye ve oturağa oturmaya alışan çocuğunuza tuvalete gitmeyi de öğretmeye başlayabilirsiniz.

Çocuğunuza kolayca çıkarabileceğiniz, rahat külot ve kıyafetler giydirin. Tuvaleti geldiğini söylediğinde oturağa oturtun. Kakasını ya da çişini yapacağını yüz ifadesinin değişmesinden de anlayabilirsiniz. Unutmayın, eğer kaka ya da çiş zamanı gelmişse hareketsizce duracak, oyun oynamayı kesecektir.

Çocuklar çoğunlukla günde bir kere kakaya çıkarlar, bu da genellikle yemekten 1 saat kadar sonra olur. Birçok çocuk, bir bardak dolusu sıvı aldıktan sonraki 1 saat içinde çişe gidecektir.

Çocuğunuzun vereceği kaka ve çiş işaretlerini izlemeye ek olarak, onu 1,5-2 saatte bir oturağa oturtun. Oturakta iken yanında olun. Onunla konuşmanız yada masal anlatmanız, rahatlamasını sağlayacaktır. Kakasını yada çişini oturağa yaptığında onu mutlaka övün ve tebrik edin. Ancak ufak kazalar yaşadığında ya da tuvalete çıkamadığında asla sinirlenmeyin ve kötü bir söz söylemeyin. Çocuğunuza karşı sabırlı olun.

Tuvalet Eğitimi Ne kadar sürer?

Tuvalet eğitimi üç ay kadar sürebilir. Çok daha erken yada geç alışan çocuklar olduğunu da unutmayın. Sabırlı ve destekleyici olmanız çok önemlidir. Çocuğunuzu, kaza yaptığında asla cezalandırmayın.

Çocuğunuz üç ayda tuvaleti kullanmayı öğrenemezse doktorunuza danışın. Öğrenememesinin en önemli nedeni, henüz hazır olmamasıdır. Israrcı olmanız hiçbir sorunu çözülmeyecektir.

Tuvalet eğitiminin süresi, çocuğun hazır olma durumu ile doğrudan ilgilidir. Bazı aileler, çocuğun durumunu gözardı ederek, çocuk hazır olmadan tuvalet eğitimine başlayabilmekte ve ilk denemelerde başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimler neticesinde süreç, olması gerekenden çok daha fazla uzun sürebilmektedir.

Görüşleriniz ve sorularınız için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bebeklerde doğru beslenme alışkanlığı oluşturmak
Çocuklarda iştahsızlık ve nedenleri

Yardımcı Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.