İlaç veya sigara kullanırken bebeğimi emzirebilir miyim?

İlaç veya sigara kullanırken bebeğimi emzirebilir miyim?

İlaç ve sigara kullanımının anne sütüne etkisi yıllarca araştırılmıştır.

Emzirme döneminde, annenin aldığı bazı ilaçlar süt üretimini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. 

Östrojen içeren doğum kontrol hapları, idrar sökücü ilaçlar ve sigara içilmesi anne sütü üretimini azaltabilmektedir. Emziren anneler mümkünse hiç sigara etmemelidirler.  Sigara hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Genellikle ilaçların prospektüsünde emziren annelerin ya ilacı doktor kontrolü ile kullanmaları ya da kullanmamaları gerektiği yazmaktadır.

Emziren annenin aldığı ilaçlar genellikle anne sütüne ve bu sayede bebeğe geçmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, alınan ilacın en fazla %1’inin süte geçtiğini göstermektedir. Bu oran, annenin emzirme sıklığı ve salgılanan sütün miktarına göre değişmektedir.

Bir çok ilaç firması,  satışa sunduğu ilaç için, emziren anneler ve bebekleri üzerinde herhangi bir araştırma yürütmediği için kolaya kaçarak emziren annelerin kullanmamasını tavsiye etmektedir. İlaç firmaları bu şekilde kolaya kaçarak kendilerini güvene almaya çalışmaktadır.

Halbuki bazı zaruri durumlarda annenin ilaç alması gereken durumlar ortaya çıkabilmekte ve alınan ilaçlar bebeğe yada anneye herhangi bir zarar vermeyebilir.

Hangi ilaç kullanılacak olursa olsun, kulaktan dolma bilgiler yerine, en doğrusu, her zaman olduğu gibi,  doktor tavsiyesi ile hareket etmek olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.