En iyi inek sütü alternatifleri

En iyi inek sütü alternatifleri

Süt alerjisi, 1 yaşından küçük bebeklerde en sık rastlanan alerji türüdür. İnek sütü içerisindeki proteinlerin, anne sütü aracılığı ile yada ek besin alan çocuklarda doğrudan bebeğe geçmesi ile, süt alerjisi ortaya çıkmaktadır.

Süt alerjisinin kesin bir tedavi yöntemi bulunmadığı için en doğru çözüm yolu, emziren annelerde süt ve süt ürünleri tüketimini durdurmak, ek gıda alan bebeklere de süt ürünleri ve süt içeren gıdalar vermemektir.

Ancak henüz ek gıdalara başlamamış, yada 1 yaşını geçmediği için temel besin maddesi olan süt alması gereken bebeklerde inek sütü yerine alternatif mamalar verilmesi gerekir.

Günümüzde en sık kullanılan anti-alerjenik mamalar (Pregomin, Neocate…) malesef kötü kokusu ve tadından dolayı bir çok bebek tarafından reddedilmektedir. (Detaylı bilgi için Pregomin nedir? Neocate Nedir? yazılarımızı inceleyebilirsiniz).

Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte, annelerin bu sıkıntısını gidermek için, günümüzde, çeşitli bitkisel inek sütü alternatifleri üretilmiştir.

Bitkisel inek sütü alternatifleri arasında en yaygın kullanılanlar, pirinç sütü, soya sütü, badem sütü, kaju sütü ve hindistan cevizi sütüdür.

Çoklu besin alerjisi olmayan ve bu besinlere karşı alerjisi olmayan bebekler yada emziren anneleri, inek sütü yerine bu alternatifleri gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Inek Sütü Alternatifleri

Badem Sütü;

Kabuklu yaş bademin su ile iyice öğütüldükten sonra katı kısımlarının süzülmesi ile elde edilir. Oldukça yumuşak ve hoş bir tadı olduğu için bebekler tarafından sevilerek tüketilir. En ucuz süt alternatiflerin birisidir.

Çeşitli tahıllar ile karıştırılıp bebeğin kahvaltı ihtiyacı için kullanılabileceği gibi, çorba ve kek gibi yiyeceklerin hazırlanmasında da kullanılabilir.

E vitamini açısından güçlü bir besin olan badem, doymuş yağ içermez, yüksek antioksidan etkiye sahiptir. Beyin ve kas gelişiminde önemli rol oynar. 1 bardak badem sütü ortalama 60 kalori içerir. Bebeklerde kilo alımına destek olur.

İnek sütüne göre daha az lif içerir.

Laktoz içermediği için laktoz intoleransı olan bebeklerde de rahatlıkla kullanılabilir. (Laktoz intoleransı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz)

İnek sütüne göre daha az kalsiyum içerir ancak bebeğin ihtiyaç duyacağı kalsiyum miktarına sahiptir.

Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içerir.

Soya Sütü;

En iyi inek sütü alternatifleri arasında yer alan soya sütü en yaygın kullanılan süt alternatifidir. Soya bitkisinin ıslatılıp, ezilip pişirilmesi ve ardından sıvı kısmın süzülmesi ile elde edilir.

İnek sütü ile benzer oranda protein miktarı içerdiği için aynı oranda doyuruculuğa sahiptir. Güçlü potasyum kaynağıdır.

Doymuş yağ oranı düşüktür. Lif oranı yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Laktoz içermediği için laktoz intoleransı olan bebekler tarafından tüketilebilir. 

Amerika’da üretilen soya sütlerinin neredeyse tamamı GDO’ludur. (Genetiği değiştirilmiştir). Bebeğe hiç bir şekilde verebilecek süt alternatifi bulunmuyorsa denenebilir.

Kokusu ve tadı badem sütü kadar iyi değildir.

Süt alerjisi olan bebeklerin ortalama %50’sinde soya sütüne karşı da alerji söz konusudur. Dolayısı ile tüketmeden önce doktor tavsiyesine uyulması önerilir.

Hindistan Cevizi Sütü;

Hindistan cevizi sütü, içerisinde bulunan sıvı madde ve etrafındaki beyaz kısmın ezilerek sıkılmasından elde edilir. Yumuşak bir tadı vardır. Bebekler tarafından rahatlıkla kabul edilebilir.

İnek sütü kadar yüksek protein içermez. Düşük kaloriye sahiptir. Ancak yüksek bitkisel yağ içeriğinden dolayı kilo yapar.

Güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Çabuk bozulduğu için açıldıktan sonra hızlı bir şekilde tüketilmelidir.

Pirinç Sütü;

En iyi inek sütü alternatifleri arasında en yaygın kullanılandır. Pirincin haşlandıktan sonra çeşitli enzimlerle içerisindeki nişastanın şekere dönüştürülmesi yöntemi ile elde edilir.

Tatlı bir tadı olduğundan içimi kolaydır. Çeşitli kek ve tatlı gibi yiyeceklerin içerisine katılabilir.

Soya, fıstık, kaju ve badem sütü kullanamayan çoklu besin alerjisi olan bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü pirinç anti-alerjik bir besindir.

Yüksek karbonhidrat içeriğinden dolayı bebeklerde kilo alımına neden olur.

Sonuç;

Yukarıda sayılan sütlerin dışında, keçi sütü, kaju sütü, fındık sütü, yulaf sütü gibi alternatif sütler de söz konusudur.

Keçi sütü dışında diğer sayılan sütler çok yaygın kullanılmaz. Bulunması da genellikle zordur.

Keçi sütü ise protein yapısı itibari ile inek sütüne benzediği için bir çok bebekte süt alerjisine neden olur. Ancak inek sütüne karşı alerjik tepki gösterip keçi sütüne tepki vermeyen durumlar da söz konusudur. Bir uzman eşliğinde öncelikle keçi sütü denemesi yapılıp sonuç alınamazsa diğer bitkisel süt alternatiflerine yönelmek mantıklıdır.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

İnek sütü alerjisi ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir. Göz atmanızı öneririz.

Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Süt Alerjisine Neden Olan Besinler Nelerdir?

Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Süt Alerjisine Neden Olan Besinler Nelerdir?

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.