Laktoz Intoleransı nedir? Süt Alerjisi ile Arasındaki Fark Nedir?

Laktoz Intoleransı ile Süt Alerjisi Arasındaki Fark Nedir?

Laktoz intoleransı ile inek sütü alerjisi belirtileri birbirine oldukça benzerdir. Bir çok süt alerjisi şüphesinde ileri tetkikler yapıldığında aslında durumun süt alerjisi değil, laktoz intoleransı olduğu ortaya çıkmıştır.

Esasında birbirinden tamamen farklı olan bu iki hastalık, belirtileri itibari ile benzerlik gösterdiğinden gerçek hastalığın hangisi olduğunu bulmak özellikle erken bebeklik döneminde zor olmaktadır.

6 aya kadar olan bebeklerde alerji testleri kesin ve doğru sonuç vermediği için sorunun kaynağının alerji mi yoksa laktoz intoleransı mı olduğunu anlamak güçtür.

Ancak bu iki hastalık birbirinden tamamen farklıdır.

Süt alerjisi olan bebeklerde, bağışıklık sistemi, süt proteinini yabancı madde olarak görür ve yok etmek için ona karşı savaş açar. Bu savaş sırasında ise vücudun sindirim sistemi, solunum sistemi yada cilt üzerinde deformasyonlar oluşur. Alerjen gıda vücuttan uzaklaştığında süt alerjisi belirtileri de yok olur.

Ancak Laktoz intoleransı olan bebeklerde vücut, süt proteinlerini yabancı madde olarak görmez. Bu besini kabul eder, ancak sadece sindirimi ile ilgili sıkıntı yaşar.

Laktoz Intoleransı nedir?

Laktoz İntoleransı, süt içerisinde bulunan laktoz adı verilen şekerli kısmın vücut tarafından sindirilememesi problemidir.

Laktoz adı verilen süt içerisindeki şeker, vücutta salgılanan laktaz enzimi ile kolayca sindirilir. Laktoz İntoleransı olan bebeklerde yeterli miktarda laktaz enzimi salgılanamadığı için vücut tepki gösterir. Ancak bu tepki süt alerjisindeki gibi alerjik reaksiyon gibi olmaz.

Süt alerjisinde, sindirim sistemi, solunum sistemi ve deri üzerinde reaksiyon gerçekleşirken, Laktoz intoleransında vücudun sadece sindirim sistemi etkilenir.

En sık kaşılaşılan laktoz intoleransı belirtileri;

  • Karın ağrısı,
  • Şişkinlik,
  • Gaz,
  • İshal,
  • Kolik,
  • Kakada mukusdur.

Laktoz intoleransında cilt üzerinde kızarıklık ve döküntü olmaz. Hırıltılı nefes, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler görülmez.

Laktoz Intoleransı nasıl tedavi edilir?

Süt alerjisinde kesin bir tedavi yöntemi bulunmaz. Ancak laktoz intoleransı olan bebeklerde vücudun yeteri kadar üretemediği laktaz enzimi dışardan takviye yapılarak kolayca çözülebilir. Eczanelerde çeşitli isimler altında satılan laktaz enzimleri, şeffaf sıvı şeklinde şişelerde satılır. Hastalığın durumuna göre genellikle bebeğin beslenmesinden hemen önce bir kaç damla ağızdan verilir.

İlaç tedavisi dışında, evde alınabilecek bazı önlemlerle de Latoz intolransı ortadan kaldırılabilir.

Özellikle yeni doğan bebekler ek gıdaya geçene kadar sadece anne sütü alırlar. Emzirme sırasında ilk 5-10 dk kısımda sütün bol laktoz içeren şekerli kısmı gelir. Bebek emmeye devam ettikçe sütün yağlı kısmı gelmeye başlar.

Eğer emzirme sırasında bebek, memeyi tam olarak boşaltmadan diğerine geçer ise, bu durumda sütün yağlı kısmını değil, sadece önden gelen şekerli kısmını almış olur. Bu da laktoz intoleransı olan bebeklerde sindirim sorunlarına yol açar.

Bu yüzden, özellikle laktoz intoleransı olan bebeklerde her zaman, meme içerisindeki süt tamamen boşaldıktan sonra diğerine geçilmesi önerilir. Eğer bebek bir memeyi tamamen bitirip doyuyorsa bu durumda diğer memenin sağılarak boşaltılması gerekebilir.

Laktoz intoleransı, bebek büyüdükçe kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Bu yüzden annelerin çok fazla endişe etmelerine gerek yoktur.

Ancak belirtilere dikkat etmek ve süt alerjisinden tamamen ayırmak gerekir. Süt alerjisi durumu söz konusu ise mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir.

Süt alerjisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Süt Alerjisine Neden Olan Besinler Nelerdir?

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.