Mastit (Meme iltihabı) nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mastit, meme iltihabı denilen, kadında meme başı çatlağı sonrası, tedavi edilmemiş süt kanalı tıkanıklığından ya da göğüslerde süt birikmesi sonucu gelişebilir. Annenin aşırı yorulması mastite yol açabilir.  Göğüslerde şişlik, kızarıklık ve ağrı en belirgin özellikleridir. Anne de halsizlik, üşüme, titreme ve ateş görülebilir.

Mastit sırasında bebeğin emzirilmesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca mastit sırasında göğüslerin boşaltılması, meme apnesi gelişimini önlemek açısından çok önemlidir. Bu durumlarda antibiyotik kullanımı gerekebilir. Anne yatak istirahatinde bulunmalıdır.

Göğüslerde süt birikmesi, doğumdan sonra emzirmeye geç başlanması, bebeğin memeyi iyi boşaltamaması, öğün aralarının uzun olması ya da öğün atlanması gibi durumlarda ortaya çıkar.  Göğüsler aşırı gergin ve ağrılıdır. Genellikle meme uçlarından süt damlar.

Mastit ile göğüslerde şişkinlikten kaynaklı ağrı birbirinden ayırt edilmelidir. Mastit durumunda göğüslerde kızarıklık olurken, süt kaynaklı şişlik durumunda göğüslerde kızarıklık olmaz.

Göğüslerin tam boşalmaması durumunda oluşabilecek şişlik durumunda, emzirmeden önce ılık duş ya da kompres, emzirdikten sonra soğuk kompres yararlı olur. Böyle durumlarda sık ve doğru teknikle emzirmek, memelerin tam boşalmasını sağlamak önemlidir. Emzirme sırasında meme ucuna doğru yapılan masajlar da rahatlamayı sağlar. Farklı pozisyonlarda emzirmek iyileşmeyi kolaylaştırır. Bu durumda da anne kendini iyi yormaktan kaçınmalı, bol bol dinlenmelidir.

Eğer durum ilerlemiş ve mastit oluşmuş ise bu durumda doktora gözükmeli ve gerekiyor ise gecikmeden antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.