Neocate Mama Nedir? Süt Alerjisi Olan Bebekler İçin Tüm Detayları ile Neocate

Süt Alerjisi Bebekler İçin Neocate Mama

İnek sütü alerjisi olan bebekler için kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Süt alerjisi olan bebeklerde alerjinin önlenebilmesi için en yaygın kullanılan çözüm yolu, annenin inek sütü ve süt ürünlerini tüketmekten kaçınması ve bu şekilde bebeğini emzirmesidir.

Ancak anne sütü almayan yada anne sütü yeterli gelmeyen bebekler ne yapmalı? Henüz ek gıdalara başlamamış olan bebeklerde nasıl bir  mama verilmeli?

Neocate, bu kategoride olan bebekler için oldukça yaygın kullanılan ve süt alerjisinin etkilerini ortadan kaldıran bir mama türüdür.

Neocate nedir? Nasıl Üretilir?

İnek sütü alerjisi olan bebekler, süt içerisindeki proteine karşı tepki olarak alerjik reaksiyon gösterirler. Süt alerjisine neden olan bu tepkilerde asıl kök neden, bebeğin, süt içerisindeki proteinleri yabancı madde olarak görmesi ve bağışıklık sistemi tarafından yok etmeye çalışmasıdır.

*** İnek sütü alerjisi ile ilgili çok daha kapsamlı yazımıza  Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Normal beslenmesinde süt ve süt ürünleri tüketen annelerin, sütünden bebeğe geçen süt proteinleri, inek sütü alerjisi olan bebeklerde alerjik tepkilere sebep olur.

İşte bu amaçla süt içerisindeki proteinlerin yapısının değiştirilmesi metodu ile çeşitli antialerjik (yada hipoalerjenik) mamalar geliştirilmiştir.

Neocate bu amaçla üretilen mamalardan bir tanesidir.

Neocate içeriğinde neler vardır?

Hipoalerjenik mamaların içeriğinde doğrudan süt proteini bulunmaz. Süt proteinini oluşturan aminoasit denilen temel yapı taşlarından üretilirler.

Aşağıda ilk resimde normal bir süt proteinin şeklini, ikincisinde hidrolize mamalar içerisindeki süt proteinlerinin yapısını, üçüncü şekilde ise Aminoasit bazlı formül mama içerisinde bulunan, süt proteininin temel yapı taşı olan aminoasitleri görebilirsiniz.

Resimler baştan sonra doğru incelendiğinde süt proteinlerinin tamamen parçalanmış olduğu görülmektedir. Dolayısı ile en son resimde görülen, aminoasit bazlı mamalarda, bebeğin vücudu bu maddeleri hiç bir şekilde süt proteini olarak algılamaz. Doğal olarak da alerjik tepki vermez.

Hidrolize mamalar ve aminoasit bazlı mamaların protein yapı taşları

Neocate içerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve kalsiyum bulunur. Doğrudan inek sütü proteini içermez. Bu özelliğinden dolayı Neocate, aşağıda sayılan rahatsızlıkları olan bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir;

 • Çoklu besin alerjisi olan bebekler,
 • Gıda alerjisine bağlı reflü, kolik, diyare,
 • Kısa barsak sendromu,
 • Parenteral nütrisyondan enteral nutrisyona geçiş,
 • Malabsorbsiyon,
 • Elemental diyet ihtiyacı olan durumu,
 • Ciddi gıda alerjisi veya büyüme geriliği,
 • Prematüre doğum.

Neocate nasıl tedarik edilir?

Neocate, 400 gr’lık kutularda sadece eczanelerde satılır. Fiyatları oldukça yüksektir.

Devlet hastaneleri yada SGK anlaşmalı hastanelerden alınacak heyet raporu ile bu mamalar ücretsiz olarak alınabilmektedir. Ücretsiz alınabilmesi için rapor üzerinde aşağıdaki tanı ifadesinin bulunması gerekir;

Tanı Kodu: 199-15.04

ICD: K21.0, E44, K52.2

Doğuştan gelen metabolik hastalıklar ve bağırsak operasyonundan dolayı oluşan malabsorbsiyonlar ve malnutrisyonlar ve malnut.

Bu kodun yazmadığı durumlarda doktor tarafından verilen raporlarda sadece sıradan bir alerji teşhisi yazıyor ise bu durumda mamayı ücretsiz alamazsınız, %20 katkı payı ödenmesi gerekir.

Neocate nasıl kullanılır?

Neocate, normal bir bebek maması ile aynı şekilde kullanılır. Toz halinde satılan mamalar, ılık su içerisinde her 30 ml su için 1 ölçek olacak şekilde karıştırılır ve doktorunuzun önerdiği günlük tüketim miktarına göre bebeğe verilir.

Mama hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar;

 • Kullanılan su çok sıcak olmamalı (mümkünse kaynatılmış ve ılıklaştırılmış yada soğutulmuş su olmalı)
 • Mikrodalga fırında ısıtma yapılmamalı (bir kaseye sıcak su konularak biberonun içinde bekletilmesi yöntemi ile ısıtılabilir)
 • Yarım kalmış mama daha sonradan tekrar kullanılmamalı (her seferinde yeniden mama hazırlanmalı)
 • Mama kutusu üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edilmeli,
 • Mama kutusu açıldıktan sonra çok uzun süre bekletilmemeli,
 • Başkasının önerisi ile bu mama kullanılmamalı, doktor tavsiyesi ile hareket edilmeli.

Neocate mama kullanan annelerin yaygın şekilde şikayet ettiği konu, mamanın tadıdır. Gerek kokusu, gerek tadı maalesef bebeklerin çoğu için çekici gelmemektedir. Ancak ilk seferde bu mamayı kabul eden bebekler oldukça fazladır.

Kokusu ve tadını iyileştirmek için bazı anneler vanilya şurubu, pekmez yada reçel kullanabilmektedirler. 

Neocate kilo aldırır mı?

Neocate kullanan bebeklerde hızlı kilo artışı ve tırnak uzaması en sık rastlanan geri bildirimler arasındadır. Ancak, neocate  kullanımı öncesi, süt alerjisinden dolayı aldığı besinleri yeterince sindiremeyen ve bağırsaklarında emilim problemi yaşayan bebeklerin, neocate kullanımı sonrası bu problemin ortadan kalkması ile kilo alması normaldir.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.

Süt alerjisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneririz.

Pregomin AS Nedir? Pregomin AS Mama hakkında kapsamlı rehber

Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Laktoz Intoleransı nedir? Süt Alerjisi ile Arasındaki Fark Nedir?

Bebeklerde Süt Alerjisine Neden Olan Besinler. Hangi Besinlerden Kaçınılmalı?

Bunları da beğenebilirsin
18 Yorumlar
 1. Mevlüde yapici diyor

  Ben bebeğim hiç bir şekilde iciremedim önerileriniz varmi acaba.bide yoğurt yapamayızmi bu mamayla

 2. Çagla diyor

  Merhabalar benim oglumdada süt alerjisi çıktı neocate mamaya başladık şuan 11 aylık biz biberon hiç kullanmadık kasikla beslendiginden mamayi iciremiyorum daha katı nasıl hazırlarım acaba

  1. admin diyor

   Merhabalar
   Mamayı hazırladığınız meyve püresi çorba veya muhallebi gibi diğer ek gıdalara toz halinde ekleyerek de bebeğinize verebilirsiniz.

 3. Feray diyor

  Bebegim 11 aylık son 2 aydır mamayi 120 cc den yükselmesi gerekirken 60 cc ye düşürdü uygun ek gıdalar yedikce uzaklaşıyor mama dan sanki.. önceliğimiz Neocate olmasi için vanilya surubu pekmez karışımı dışında ne önerirsiniz teşekkür ler….

  1. admin diyor

   Merhabalar

   Ek gıdalar ile ilgili yol aldı iseniz Neocate den uzaklaşmasını çok fazla dert etmemelisiniz. Anne sütü alan bebek de ek gıdalarda yol katettikçe anne sütünü daha az tüketmektedir. Ayrıca bebeğin damak tadı gelişiyor olabilir. Ancak genel olarak iştahsızlık durumu var ise doktorunuzla görüşmenizde fayda var.
   Neocate ‘i tadlandırmak için kuru meyveleri örneğin kayısıyı kaynatıp suyunu süzgeçten geçirerek içine ekleyebilir, eğer seviyor ise içine elma suyu ekleyebilirsiniz.
   Neocate mamayı pirinç unu ile suyla muhallebi hazırladıktan sonra içine pekmez ve Neocate’i toz olarak ekleyip mama şeklinde yedirebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileriz
   http://www.sutalerjisi.net

 4. Elif diyor

  Bebegim 8 aylik ama sut alerjisi var..ne denediysek tekrar oluyor.simdi neocateyi kullanmak icin aldk ama tadini begenmiyo..icmesi icin icine ne atabilirm.

  1. admin diyor

   Merhabalar,

   Durumunuz gerçekten üzücü. hiç kolay değil.

   Neocatei tatlandırmak için pekmez veya vanilya şurubu kullanmayı deneyin. Hala kabul etmiyorsa kuru meyveleri örneğin kayısıyı kaynatıp suyunu süzgeçten geçirerek içine ekleyebilir, eğer seviyor ise içine elma suyu ekleyebilirsiniz.
   Neocate mamayı pirinç unu ile suyla muhallebi hazırladıktan sonra içine pekmez ve Neocate’i toz olarak ekleyip mama şeklinde yedirebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileriz
   http://www.sutalerjisi.net

   1. Elif diyor

    Bilgileriniz icin tesekurler…bir sorum daha olucak..biz onceden Humana Ha kullaniyoduk ama 2 ay gectikten sonra bebegimin yuzunde kizarikliklar olmaya basladi sizce formul mamadan olabilir mi…o yuzden de Neocate ye gectik..cevaplarsaniz sevinirim..

    1. Admin diyor

     Humana HA alerji riski azaltılmış bir mama. Ancak Neocate alerjenlerden tamamen arındırılmış bir mama. Bu sebeple Neocate size daha iyi cevap vermiş olabilir.

 5. Selaylin diyor

  Neocate mamanın içeriğinde soya var mı? Kızım 6 aylık ve sütle birlikte dana eti ve soyaya alerjisi çıktı. Ek gıdalara başladık. Akşam pirinç unu ve su ile hazırlanacak mamaya neocate katmamı önerdi doktorumuz. Bizim için Güvenli mi ?

  1. admin diyor

   Merhabalar

   Neocate soya proteininden elde edilmiyor. Soya alerjisi olan bebeklerde de kullanılabilir.

   Sağlıklı günler dileriz.

 6. Esra diyor

  Süt alerjisi olmayan bi bebek süt alerjisi mamalarından yiyebilir mi bi zararı var mıdır

 7. Hazime diyor

  İkiz bebeklerim var 1 aylık iken süt alarjsi tespit edildi ve Neo cate mama kullanmaya başladık ilk önceleri kilo alımı güzeldi ama daha sonra çok yavaşladı ve şuan 7 aylıklar kiloları 6500 kilo acaba neden kaynaklanabilir

 8. GÜLFİDAN diyor

  Süt alerjisi olmayan bi bebek süt alerjisi mamalarından yiyebilir mi bi zararı var mıdır

  1. admin diyor

   Merhaba
   Bir zararı olmaz. Ancak tadı ve kokusu çok çekici olmadığı için bebeğiniz tercih etmeyebilir.
   İyi günler dileriz

 9. Fatma sever diyor

  Çocuğum 45 günlük süt alerjisi var. Mama yı yedirmiyoruz. Tatlandırmak için pekmez koyuyoruz lakin 1 ölçeğe iki çay kaşığı koyuyoruz zararı varmı
  Ölçeği nasıl olmalı

 10. Latife diyor

  Merhaba benim bebeğim iki buçuk aylık bugün doktorum neocate mamasını verdi bebegime yedirdim sonra bebeğim aşırı derecede kusmaya başladı.devam etmelimiyim sizce cevap verirseniz sevinirim

 11. Ayşe diyor

  Merhaba 6 aylık oğlum süt alerjisi çıktı bu mamadan verdi ama ne kadar kullanmalıyım günde kaç kere söylemedi doktor bu arada anne sütü de içiyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.