Neocate ve Pregomin Mamalar için Nasıl Rapor Alınır?

Neocate ve Pregomin Mamalar için Rapor Çıkartma Süreci

Bebeğinizde inek sütü alerjisi var ise en ideal yöntem annenin diyet yapması ve anne sütüne devam edilmesidir.

Ancak bazı durumlarda uzmanınız bebeğe aminoasit bazlı özel alerji mamalarının kullanılmasını gerekli görebilir. En sık kullanılan Neocate ve Pregomin isimli bu mamalar ciddi anlamda pahalı ürünlerdir.

Eczanelerden uzman doktorun yazdığı reçete ve devlet raporuyla ücretsiz veya katkı payı karşılığında bu özel mamaları tedarik edebilirsiniz.

Bu raporu verecek doktorlar özel muayenehanede değil hastanede olmalıdır. Aile hekimleri de bu raporu çıkartmakta yetkili değiller. Özel hastane veya devlet hastanelerinde çocuk alerji uzmanı , gastroenteroloji uzmanı veya çocuk doktorları çıkarabilmektedir. Kimin çıkarttığı o kuruma göre değişmektedir. Kurum sizi yönlendirecektir.

Bazı özel hastaneler sadece devlet hastanelerinin bu raporu çıkartma yetkisi olduğunu bildirmektedir ki bu bilgi yanlıştır bu kurumun süreci bilmediğini göstermektedir.

Raporu almak için bebeğinizin çocuk uzmanı tarafından muayene edilip testlerinin yapılması sonucun değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu testler illa kan testi olacak ve illa pozitif çıkacak diye bir gereklilik bulunmamaktadır.

Bebeğinizin kan tahlili, deri testi veya diğer bulgularına göre eğer uzmanınız gerekli görürse mama kullanımına karar verip bunun doğrultusunda raporu hazırlayabilir. Bazı kurumlarda alerji uzmanı veya çocuk doktoru tesbiti yapıp rapor için gastroenteroloji bölümüne sevk etmektedir. Bu kurumun işleyişi ile ilgilidir.

Raporda, konulan alerji teşhisine göre bazı kodlar yazılmaktadır. Bu kodlara göre katkı payı ödemesi gerekmekte veya gerekmemektedir. Katkı payı mamanın ücretinin % 20 si kadar olabilmektedir. Katkı payı ödememek için raporunuzda aşağıdaki kodlar yer almalıdır.

ICD Kodu olarak aşağıdaki ki kodlardan biri
K52.2
E73.9
T78.1
E73.8

Tanı kodu olarak aşağıdaki kodlardan biri
E72.9
199-15.04

Raporda mamanın miktarı da bebeğin ayına ve ihtiyacına göre hesaplanmaktadır. Raporun süresi birkaç aylık veya yıllık olabilir. Eğer yıllık aldı iseniz her ay mama alabilmek için yeni reçete gereklidir bunu da aile hekiminizden temin edebilirsiniz.

2 yaşından sonra mama temininde problem yaşayan hastalar olmuştur. Sebebi 2 yaşına kadar iyileşme yaşanma ihtimalinin yüksekliği veya katı gıdaya geçişin gerçekleşmiş olması gerekliliğidir . Bebeğiniz 2 yaşını geçmiş ve halen bu mamaları tüketmek zorunda iseniz, uzmanınız sizi doğru yönlendirirse 2 yaşından sonra doğru rapor kodu ile mama temin etmeye devam edebilirsiniz. Süreci bilen bir eczaneye gidip sizi doğru uzmana ve doğru koda yönlendirmelerini rica etmelisiniz.

Bunları da beğenebilirsin
5 Yorumlar
 1. Snmdgl diyor

  Bu ozel mamaları 2 yaşından sonra hala hangi kodlarla nasıl alabiliriz burdan bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum cunku eczacimiz çok aradi ama bulamadı zaten ilk ve tek süt alerjisi raporuyla mama alan hastası biziz

  1. admin diyor

   Merhabalar,

   2 yaşından büyük çocuklar için maalesef rapor verilmemektedir.
   Bebeğinizin, mama yerine alerji yapmayan gıdalar ile beslenmesi beklenmektedir.

   iyi günler dileriz..

   1. Songül diyor

    EcZacı endokrinoloji veya gastrodan alabileceğimi söyledi ancak gidemedim daha. Herkes çok bilgisiz. Neocate firması da bilgi vermiyor. Oğlum 6 yaşında ve anaflaksi geçiriyor

    1. admin diyor

     Merhabalar

     Devlet hastaneleri veya üniversite hastanelerinde çocuk doktorları veya çocuk gastroenterologları eğer çocukta alerji problemini teşhis ederlerse yazıyorlar.
     Öncelikle yaşadığınız yerde gittiğiniz doktora sorarsanız doktor sizi yazabilecek isimle ilgili yönlendirebilir.

     İyi günler
     http://www.sutalerjisi.net

 2. Meryem diyor

  Benim kizim 2 bucuk yasinda ama 1 bucuk yildir kilo almiyo 10 kilo 900 gram yazilir mi acaba

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.