Neocate pregomin mamaların tadını iyilestirmek için neler yapılabilir?

Neocate / Pregomin AS Mamaların kötü tadına bebekleri alıştırmak için öneriler

Aminoasit mamalar süt alerjisinde bebeklerin gerekli protein, vitamin ve mineralleri güvenli biçimde alabilmesinin yöntemlerinden biridir. Anne sütünün yokluğunda veya destek olarak uzmanınız tarafından bu mamalar tavsiye edilmiş olabilir . Ancak bir problem vardır. Bu mamaların tadı ve kokusu çok kötüdür.

Bebeğini alıştırmak için çaba sarf eden annelerin uyguladıkları yöntemleri aşağıda listeledik, bebeğinizin alerji durumunu bulunduğu ayı ve ek gıdalara alışık veya hazır olma durumunu dikkate alarak ve uzmanınıza kesinlikle danışarak belki aşağıdaki yöntemlerden biriyle bebeğinizi mamaya alıştırabilirsiniz.

Alerji bireyden bireye değişiklik gösterir. Uzmanınızdan destek almadan veya denemeden bu yöntemleri uygulamayınız.

Öncelikle bu sabır isteyen bir süreç ve zaman alabilir. Bu sebeple sakin olmalısınız. Mamaya hemen alışan bebekler yok değil hatta çok seven bebekler dahi var. Bunun yanında alışmak için çok zorlanan bebekler de var. Sabırla bebeğinize sunmaya devam etmelisiniz. İstemediğinde zorla ağzına sokmaya çalışmayın başka bir zaman tekrardan deneyin.

Uyurken toleransı daha geniş olabilir ilk denemeleri uyurken yapabilirsiniz.
Bebeğinizin beslenmeye alışık olmadığı bir yöntemle bu mamayı kendisine vermeniz belki ilgisini çekebilir. Örneğin biberonla beslenen bir bebeğe kaşık ile mamayı vermeyi deneyebilirsiniz.

Mamayı azdan başlayıp artırarak alıştırmak : Bazen mamayı az bir miktarda ek besinlerine veya anne sütüne karıştırarak vermek iyi sonuç verebilir. Eğer bebeğiniz ek gıda alıyorsa muhallebi veya çorbalarına az miktarda toz halde mamayı da karıştırabilirsiniz.

Anne sütüne ise mama kutusunun üzerinde bildirilen miktarda su ile hazırladıktan sonra karıştırmanız mümkün olabilir toz haldeyken anne sütüne karıştırmamalısınız. Karışımlarda git gide mama oranını arttırarak mamaya alışmasını sağlayabilirsiniz. Anne sütüyle veya başka bir gıdayla karıştırdığınızda da bu karışımı en fazla 1 saat sonunda atmalısınız

Vanilya şurubu eklemek : Piyasada Starbucks gibi kahvecilerde hazır vanilya şurupları satılıyor. Bu şuruplardan 2 – 3 damladan 2 tatlı kaşığına kadar farklı miktarları hazırlanmış mamaya eklemek ile başarılı olan anneler var. Siz de farklı miktarlarda ekleyerek deneyebilir, Bebek mamanın tadına alıştıktan sonra vanilya şurubunu azaltabilirsiniz. Marketlerde satılan tüp şeklindeki örneğin dr. Oetker marka vanilya Özütleri ise içinde alkol bulunduğundan mamaya katmak için uygun değildir.

Vanilya şurubu yerine vanilya çubuğundan vanilya özünü siz çıkartabilirsiniz. Aktardan temin edebileceğiniz bir vanilya çubuğunun içindeki vanilya tohumlarını bir bıçak yardımıyla çıkartın. Bu tohumları bir cezve içme suyunun içine koyarak 5 dakika kaynatın. Bu suyu hazırladığınız mamanın suyuna ekleyebilirsiniz.Yalnız aktarlarda vanilya çubukları çok taze olmayabiliyor. Taze olmayan vanilya çubuklarını kullanmayın.
Benzer şekilde çubuk tarçını bir cezve içme suyunda 5 dakika kaynatarak tarçınlı bir su elde etmiş olursunuz. Mamayı hazırladığınız suya bu suyu da ekleyebilirsiniz.

Eğer alerjisi olmadığını biliyorsanız Kuru kayısı veya kuru hurmayı kaynatıp süzerek bu suyu da mamayı hazırlamakta kullanabilirsiniz.
Ek gıdalara geçip alerjisi olmadığını gördükten sonra direkt elma, armut suyu gibi meyva sularını mamaya ekleyerek alıştıran anneler de var.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. selda diyor

    neocate mama kakayı yeşil ve mukuslu yapar mı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.