Normal doğumda ağrı kesici kullanmak bebeğe zarar verir mi?

Doğum bir dayanıklılık testi değildir. Eğer normal doğum yapmaya karar verdiyseniz, doğum sırasındaki ağrıların katlanılabilir boyutta olması amacı ile normal doğumda ağrı kesici kullanmak ya da kullanmamak gibi bir kararı doğumunu gerçekleştirecek doktorla birlikte almalısınız. Bu kararı mutlaka doğumdan önce vermelisiniz.

Doğum sırasında farklı tür ağrı kesici ya da uyuşturucu ilaçlar kullanılabilir. Epidural yoldan verilen ilaçlar kasılmaların yol açtığı ağrıyı dindirir. Ancak bunun için bir anestezi uzmanı sizi muayene etmesi, epidural anestezi için herhangi bir engelinizin olup olmadığını kontrol etmesi gerekir.

Bölgesel olarak uygulanan ilaçlar, doğum sırasındaki cerrahi müdahalelere bir hazırlık olarak vajina çevresi uyuşturularak uygulanır. Her ilaç gibi bu tarz ilaçlar da hem sizde hemde bebeğiniz üzerinde yan etkiler gösterebilir.

Epidural anestezi tansiyonda düşmeye neden olup bebeğin kalp atım hızında yavaşlama yol açabilir. Ağrı kesiciler ve narkotik ilaçlar geçici olarak size ve bebeğinize solunum zorluğu yaşatabilir.

Bu yan etkilerin büyük bir kısmı geçicidir ve doktorunuz ilaç seçiminde en doğru karar vermede size yardımcı olacaktır.

Her ne kadar verilen ilaçlar anneye bölgesel uygulansa da sonuç olarak kan dolaşımından hızlıca bebeğe geçmekte ve bebeği olumsuz etkileyebilmektedir.

Sizin için en doğru yönteme karar vermeden önce mutlaka doktorunuzla görüşmenizi ve hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız için en uygun yönteme birlikte karar vermeniz gerekmektedir.

Kaynak: Prof. Dr. Gülbin Gökçay – Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.