Pregomin AS Nedir? Süt Alerjisi Bebekler İçin Pregomin AS Mama

Süt Alerjisi Bebekler İçin Pregomin AS Mama

İnek sütü alerjisi olan bebekler için kesin bir tedavi yöntemi bulunmadığı için en yaygın kullanılan çözüm yolu, annenin inek sütü ve süt ürünlerini diyetinden çıkarması ve emzirmesi şeklindedir.

Ancak anne sütü almayan yada anne sütü yetersiz olan bebekler ne yapmalı? Henüz ek gıdalara başlamamış olan bebeklerde nasıl bir formül mama verilmeli?

Pregomin AS bu kategoride olan bebekler için oldukça yaygın kullanılan bir mama türüdür.

Pregomin AS nedir? Nasıl Üretilir?

İnek sütü alerjisi olan bebekler süt içerisindeki proteine karşı tepki olarak alerjik reaksiyon gösterirler. Buradaki asıl sıkıntı, bebeğin, süt içerisindeki proteinleri yabancı madde olarak görmesi ve bağışıklık sistemi tarafından yok etmeye çalışmasıdır.

*** İnek sütü alerjisi ile ilgili çok daha kapsamlı yazımıza  Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Normal beslenmesine devam eden annelerin sütünden bebeğe geçen süt proteinleri, normal mamalardaki süt proteinleri ile aynı etkiyi yaratır ve alerjik tepkilere sebep olur.

İşte bu amaçla süt içerisindeki proteinlerin yapısının değiştirilmesi metodu ile çeşitli antialerjik (yada hipoalerjenik) mamalar geliştirilmiştir.

Pregomin AS bu amaçla üretilen mamalardandır.

Pregomin AS içeriğinde neler vardır?

Aşağıdaki resimde ilk diyagramda, inek sütü proteininin yapısı görülmektedir. Bu proteinin yapısı normal bir zincir şeklindedir.

İkinci resimde, hidrolize işlemi denilen bir işlemden geçirilmiş ve süt proteinlerinin parçalanmış şekli görülmektedir. Bu yöntemle elde edilen çeşitli hidrolize mamalar vardır. Aptamil HA bu mamalardan bir tanesidir.İsminin sonunda HA harfleri içerir.

Hidrolize mamalarla beslenen bebeklerin %90’ında alerjik tepkilerde azalma yada yok olma gözlemlenmiştir. Ancak bu mamalarla da çözüm bulamayan anneler için 3. bir seçenek olan aminoasit bazlı formül mamalar üretilmiştir. Aşağıdaki resimde 3. şekilde, bu mamaların içerisindeki aminoasit yapısı görülmektedir. Aminoasitler, proteinin temel yapı taşıdır. Pregomin içerisinde süt proteinleri orjinal hali ile değil, amioasit şeklinde temel yapı taşları birbirinden ayrı ve bağımsız şekilde bulunur. Bu formdaki mamaları bebekler artık yabancı madde olarak tanımaz ve alerjik reaksiyon göstermezler.

Hidrolize mamalar ve aminoasit bazlı mamaların protein yapı taşları

Pregomin AS içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Doğrudan inek sütü proteini, soya, yumurta, buğday, laktoz, fruktoz ve gluten içermez. Bu özelliğinden dolayı Pregomin, çoklu besin alerjisi olan bebeklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Pregomin AS nasıl tedarik edilir?

Pregomin AS, 400 gr’lık kutularda sadece eczanelerde satılır. Fiyatları oldukça yüksektir.

Devlet hastaneleri yada SGK anlaşmalı hastanelerden alınacak heyet raporu ile bu mamalar ücretsiz olarak alınabilmektedir. Ücretsiz alınabilmesi için rapor üzerinde aşağıdaki tanı ifadesinin bulunması gerekir;

Tanı Kodu: 199-15.04

ICD: K21.0, E44, K52.2

Doğuştan gelen metabolik hastalıklar ve bağırsak operasyonundan dolayı oluşan malabsorbsiyonlar ve malnutrisyonlar ve malnut.

Bu kodun yazmadığı durumlarda doktor tarafından verilen raporlarda sadece sıradan bir alerji teşhisi yazıyor ise bu durumda mamayı ücretsiz alamazsınız, %20 katkı payı ödenmesi gerekir.

Pregomin AS nasıl kullanılır?

Pregomin AS, normal bir bebek maması ile aynı şekilde kullanılır. Toz halinde satılan mamalar, ılık su içerisinde her 30 ml su için 1 ölçek olacak şekilde karıştırılır ve doktorunuzun önerdiği günlük tüketim miktarına göre bebeğe verilir.

Mama hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar;

 • Kullanılan su çok sıcak olmamalı (mümkünse kaynatılmış ve ılıklaştırılmış yada soğutulmuş su olmalı)
 • Mikrodalga fırında ısıtma yapılmamalı (bir kaseye sıcak su konularak biberonun içinde bekletilmesi yöntemi ile ısıtılabilir)
 • Yarım kalmış mama daha sonradan tekrar kullanılmamalı (her seferinde yeniden mama hazırlanmalı)
 • Mama kutusu üzerindeki son kullanma tarihine dikkat edilmeli,
 • Mama kutusu açıldıktan sonra çok uzun süre bekletilmemeli,
 • Başkasının önerisi ile bu mama kullanılmamalı, doktor tavsiyesi ile hareket edilmeli.

Pregomin mama kullanan annelerin yaygın şekilde şikayet ettiği konu, mamanın tadıdır. Gerek kokusu, gerek tadı maalesef bebeklerin çoğu için çekici gelmemektedir. Ancak ilk seferde bu mamayı kabul eden bebekler oldukça fazladır.

Kokusu ve tadını iyileştirmek için bazı anneler vanilya şurubu, pekmez yada reçel kullanabilmektedirler. Deneyip görmek gerekir.

Ayrıca pregomin kullanan bebeklerde hızlı kilo artışı ve tırnak uzaması en sık rastlanan geri bildirimler arasındadır. Ancak, pregomin kullanımı öncesi, süt alerjisinden dolayı aldığı besinleri yeterince sindiremeyen ve bağırsaklarında emilim problemi yaşayan bebeklerin, pregomin kullanımı sonrası bu problemin ortadan kalkması ile kilo alması normaldir.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz.

Süt alerjisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneririz.

Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Laktoz Intoleransı nedir? Süt Alerjisi ile Arasındaki Fark Nedir?

Bebeklerde Süt Alerjisine Neden Olan Besinler. Hangi Besinlerden Kaçınılmalı?

Bunları da beğenebilirsin
34 Yorumlar
 1. figen zeylan diyor

  Merhabalar,
  13 aylık bebeğimde süt ve glüten alerjisi çıktı. Bu yüzden doktorumuz Pregomin AS kullanmamız gerektiğini söyledi.Mamayı daha önce sadece geceleri alıyordu bebeğim. Şimdi süt ürünleri alamadığı için kalsiyum ihtiyacını karşılaması için günde ne kadar tüketmemiz gerekir ?
  İyi çalışmalar ..

 2. Özlem diyor

  Merhaba. Benim 5 aylık bir kızım var. İnek sütü alerjisi teşhisi kondu. Mama önerildi. Kızım anne sütü alıyor. Bu mama beslemek içinmi yoksa tedavi amaçlımı? Kilo alımı normalse kullanmak gerekiyormu. Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. admin diyor

   Merhaba
   Anne sütü yetiyor ve kilo alımı normal ise mama kullanmanıza gerek yok. Mama sadece beslenmeye destek olması için berilmiştir. Herhangi bir tedavi edici özelliği yoktur. Sütünüzün yetmediği durumlarda takviye olarak size berilen mamayı kullanabilirsiniz.
   İyi günler dileriz.

 3. Yilmaz can kaplan diyor

  Merhabaa
  Kizim daha 2 aylik pregomine baslayacagiz
  2 aylik bebege pekmez vermek dogrumudur
  Dokunurmu. Mamaya ne kadar koyacagiz.
  Sizin fikriniz nedirr..

  1. admin diyor

   Merhabalar,

   2 aylık bebeğe pekmez vermek çok doğru olmayacaktır. Bebeğinizin sindirim sistemi bu besini kaldırabilecek kadar henüz gelişmemiştir.
   Şu anda anne sütü yada mama olarak ne veriyorsanız içerisinde azar azar Pregomin karıştırarak gün geçtikçe miktarı arttırmayı deneyin.
   Bebeğiniz henüz daha küçük olduğu için Pregomin mamanın tadına alışması çok zor olmayacaktır. Tek yapmanız gereken sabırla denemek ve beklemek.
   Bebeğinizle birlikte sağlıklı günler dileriz.
   http://www.sutalerjisi.net

   1. Mert diyor

    2 aylık bebegimize sut alerjisi olabilir diye bu mamaya gectik denemek amaclı. Anne sutu olmadığı icin alerji olup olmadigi bilmiyoruz deneyip göreceğiz. Gelişimi gayet guzel bu mamaya diyet mamasi diyorlar besleyici özelliği ve icerigi nasıldır bebegin almasi gereken şeylerin hepsi var mı?

 4. Yilmaz can kaplan diyor

  Tesekkur ederim
  Ama.ne yapacagimizi sasirmis durumdayiz. Anne sutu az bebis emmiyor. Doktor da diyorki starbucstan vanilya suruba alin o en katkisizi. 2 aylik bebege vanilya surubu?
  Hersey saka gibi.. hayirlisi bakalim insallh alisirr.. kolay gelsinn

 5. zuhal diyor

  benim elimde bu mamalardan çokca kaldı yiyenlerimden dolayı.şimdi kendi bebeğime verebilir miyim acaba 5 aylık benim bebeğim ama herhangi bir süt alerjisi yok.

  1. admin diyor

   Merhabalar
   Verebilirsiniz. Bir sıkıntı olmaz.
   İyi günler dileriz

 6. Gizem altın diyor

  Merhaba benim ikizlerim için doktor programın as vermişti (şuan elimde oldukça fazla var 26 adet kadar ) ikizlerim sevmediği için içiremedim kendim rejim yaparak anne sütü verdim şimdi 6 aylıklar ve süt alerjileri geçti yoğurt falan verebiliyorum çok zor günlerdi. Elimdeki mamaları bebeklerime içine meyve vb karıştırıp vermelimiyim. Elimdeki mamaları ihtiyacı olan birine de verebilirim

  1. admin diyor

   Merhabalar
   Elinizdeki mamaları diğer besinlere karıştırıp vermenizde bir sakınca yok.
   Ancak eğer ihtiyacı olan birisine verirseniz tabi ki daha iyi olur. Zaten siz başka besinler verebildiğiniz için ihtiyaç sahibi insanlara faydası olmuş olur.
   Sağlıklı Günler Dileriz.

  2. hatice diyor

   gizem hanım merhaba ;
   Süt alerjisi kızım var 2 yaşında ve raporumuz bitti elinizde mama var ise bana da göndermeniz mümkün mü ?

  3. Merve diyor

   Ben mamalar duruyorsa eğer alabilirmiyim sizden

 7. Duygu diyor

  Merhaba bebegime hipp marka mama kullanirken dr alerji olduğunu ve progamin as kullanmam gerektigini soyledi mamayi degistikten sonra bebegim kakasini koyu yesil yapmaya basladi bu durum normal midir ?

  1. admin diyor

   Merhabalar,

   Durumunuz gayet normal. Bu mamayı tüketen bebeklerin hepsinde genellikle böyle olur. Endişe edecek bir durum gözükmüyor.

   Sağlıklı günler dileriz.

 8. Nur diyor

  Selam kızım 38 haftalik 2.900 47 cm doğdu. 2.600 kdr düştü sutum yetersiz di hersey yaptım cogalmadi( hipp organik -aptamil -bebelac gold) kullandik kilo alımı az oldu ve huzursuzdu.Dr. sute alerjisi oldugunu soyledi ve aptamil pregomin as basladik.şu an 3ay 10 günlük şu an beş kilo. Sutum çok azdı ve bir haftadır bıraktı dogdugundan beri bir türlü kendini toparlayamadi çok üzülüyorum üstüne birde kan değerleri düşük çıktı onun içinde sidefer damla kullanıyoruz .kilosu az ne yapabilirim

  1. admin diyor

   Merhabalar

   Bebeğinizi Düzenli bir biçimde beslemeye çalışın anne sütü almadığından gün içinde tükettiği mamayı takip edin ve moralinizi bozmamaya çalışın. Beslenme arası zamanı çok uzatmayın gece de besleyin. geceleri boş geçmeyin.

   Sağlıklı günler dileriz.

 9. Erhan diyor

  Merhaba 3haftalık bebeğimiz sürekli ishaldi anne diyet yaptı ancak problem çözülmedi doktorlar annne sütünü kesip bu mamayı önerdiler şıiuan kullanıyoruz ishal kesilmiş görünüyor. Ancak kabızlık yapmış olabilir mi? Bünyesi alıştığında kabızlık geçer mi? Bu mamanın kabızlığa etksi varmıdır?

  1. admin diyor

   Merhabalar
   Bu mamalar Kabızlık yapabilir ama siz de diyet yaptırma yolunu denemeden anne sütünü kesen doktordan başka bir doktora daha giderek başka bir görüş almanızı tavsiye ederiz. anne sütü alerji durumunda hemen kesilmeden denemeler yapılır. Anne sütü alerji durumunda dahi en iyi besindir.
   İyi günler dileriz.

 10. Gonca Taşdan diyor

  Merhaba oğlum 2 buçuk aylık süt alerjisi hatta çoklu besin alerjisi var sütüm kesildi bir haftadır aptamil pregomin as geçtik sadece onu veriyoruz vücut ısısı arttı terlemeye başladı çok fazla su içmek istiyor uykudan uyanıp su içip geri uyuyor son olarak kabız anne sütü alırken yalancı kabızlık vardı zaten doktor alerjiden olduğunu sölemişti ama bu defa mamadan ötürü gerçek kabız geçici bir durummu ne zamana kadar sürer kabızlık için doktorun dan bir ilaç falan istemeli miyiz geceleri çok uyanmaya başladı kakadan ötürü

  1. Çiğdem Rüzgar diyor

   Aynı şeyleri şuan ben yaşıyorum bebegim 3 buçuk aylik sizinki düzeldi mi acaba kabızlığı.

 11. UĞUR KUBAT diyor

  Merhaba, çocuğumuz 2 yaşına girdi mamayı kestik. Elimizde Aptamil Pregomin AS 400 gr mamalarından var. Size de uygunsa tanesi 80 TL den verebilirim. Kartal/İSTANBUL 05362019530

 12. emre diyor

  elimde bu mamalardan var her bebek kullanabilirmi

  1. admin diyor

   Merhaba
   Bu mamalar anti alerjik olduğu in her bebek kullanabilir. Ancak doktorunuzdan teyid almanız en doğrusudur.

 13. emre diyor

  Geri dönüşünüz için teşekkür ediyorum ikiz bebeklerim ar 3 aylık birinde gaz problemi var bi arkadaş bu mamaları kullanmıyor ve bana vereceğini söledi benim çok mama masrafım oluyo anne sütü yetmediği için o yüzden sordum kullanabilirmiyiz diye

 14. Büşra diyor

  Kizim 2 aylik süt alerjisi çıktı anne diyet yapmama rağmen anne sütü sancı yapiyodu 2 3 gündür hiç vermiyorum diyetide bozdum şimdi sadece mama veriyorum bi sıkıntı olur mu ?

  1. admin diyor

   Merhaba,
   Herhangi bir sıkıntı olmaz. İdeal olanı sizin diyet yaparak mümkün olduğu kadar anne sütü ile desteklemenizdir.
   Ancak olmuyorsa yapabilecek bir şey yok. Sonuçta sizin de psikolojiniz ve moraliniz çok önemli.
   Sadece mama ile de devam edebilirsiniz.
   iyi günler dileriz.

 15. Zeynep diyor

  Merhaba elimde bu mamalrdan var oglumdan kalan.isteyen olursa cok uygun fiyata verebilirim. .

  anilegedamla@gmail.com adresnden ulasablrsnz

 16. Burcu diyor

  Merhaba benim kızım kolik bebek 2 aylığız baya sancıları oluyor Aptamil 1 kullanıyorduk conformil e geçtik sancıları azaldı biraz gayet iyi kilo alıyordu Dr umuz pregomin as önerdi hiç emmiyor besleyicilik açısından hangisi daha iyi , bu mama sindirim sistemini düzenliyormuş ama gaz yapar mı acaba ?

 17. Berrin diyor

  Bebeyim 2aylık hipoalerjenik mama başladık beyenmedi anne sütüyle karıştırarak olurmu tşkler

 18. Fatih diyor

  Merhabalar bizde bebegimize bu mamadan veriyoruz ama cok gazı oluyor bu mama gaz yapiyormu ne yapmamiz lazim

 19. Nihan diyor

  Bebegimin inek sutu proteini alerjisi olmasi sebebiyle aptamil pregomin as aldik ancak bebegim icmedi. Ziyan olmasini istemem. Ihtiyaci olan birine izmir icinde teslim edebiliriz ya da gelip alabilirler. Lutfen nhnerdogan@gmail.com adresinden ulasin

 20. Furkan diyor

  Merhaba bebeğim için aptamil as kullanıyorum ve bebeğim kakası önce yeşildi sonra hardal rengi ama çok katı çıkaramıyor bu normal mi

 21. Yeter diyor

  Benım kızımda alerjı durumu yok gayet ıyı ben bu aptamıl progomin as kullanabılır mı sorun olur mu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.