Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İnek sütü alerjisi, bebeklerde en sık görülen alerji türüdür. Erken bebeklik döneminde sadece anne sütü alan bebekler yada mama ile beslenen bebekler en fazla inek sütü proteinine maruz kalırlar. Bu yüzden yeni doğan bebeklerde alerjik reaksiyonlar en fazla inek sütüne karşı gelişmektedir.

Emziren anneler, yoğurt, peynir, süt, muhallebi yada bunlara benzer süt ürünleri tükettikleri zaman, aldıkları besin içerisindeki süt proteinleri doğrudan anne süte geçer. Emzirme ile birlikte bebeğe geçen bu besinler, süt alerjisi olan bebeklerde bazen anında bazen ise gecikmeli olarak alerjik tepkilere yol açar.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde süt alerjisinin belirtileri en çok sindirim sistemi ve cilt üzerinde kendini belli eder. Zaman zaman, özellikle ileri derecede alerjik bebeklerde bu etkileri, solunum yollarında da görülür.

En sık karşılaşılan süt alerjisi belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Solunum yolunda meydana gelen etkiler;

 • Hırıltılı nefes alıp verme,
 • Nefes darlığı,
 • Öksürük,
 • Ses kısıklığı,
 • Boğazda yada dilde şişme,
 • Anafilaksi,

Sindirim sisteminde görülen etkiler;

 • Mide bulantısı,
 • Kusma (özellikle emzirmeden yada mama verdikten hemen sonra )
 • Kolik
 • İshal,
 • Kakada mukus (yeşil kaka )
 • Kakada kan

Cilt üzerinde görülen etkiler;

 • Deride kızarıklıklar,
 • Kaşıntı,
 • Gözlerde sulanma, şişme veya kaşıntı,
 • Cilt üzerinde kırmızı lekeler,
 • Kurdeşen,
 • Egzama

Süt alerjisi belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

İnek sütü alerjisi belirtileri, alerjik besinlere maruz kaldıktan hemen yada belirli bir süre sonra ortaya çıkabilir. Bu etkiler, vücudun belirli bir bölgesini etkileyebileceği gibi, birden çok bölgede etkili olabilir. Yani hem sindirim sisteminde hem solunum yolunda hem de ciltte aynı anda tepki görülebileceği gibi sadece tek bir noktada da görülebilir.

Süt alerjisi belirtileri, inek sütü yada süt ürünlerine maruz kaldıktan bir kaç gün sonra da ortaya çıkabilir. Bazen bebek yemeyi ret edebilir, bazen emzirirken kendisini geri itip emmeyi reddedebilir. Semptomların vücut içerisindeki etkisinin oluşması bir kaç gün sürebilir.

Dolayısı ile, herhangi bir besin verdikten sonra etkilerini gözlemlemek için bir kaç gün süre tanımak ve bebeğin durumunu takip etmek önemlidir.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Yukarıda bahsedilen belirtilerin herhangi biri birden fazla kez tekrarlamış ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ancak eğer alerjik reaksiyonlar çok ciddi boyutta ise; örneğin, bebek solunum güçlüğü çekiyor, boğazda ve dilde şişme var ve nefes alıp vermede sorun yaşıyor ise hiç vakit kaybetmeden derhal acile gidilmelidir. Bu etkilerin kendiliğinden geçmesini yada tekrarlayıp tekrarlamayacağını tespit etmek için beklemek, yapılabilecek en büyük yanlıştır.

Süt alerjisi belirtileri arasında sayılanlardan bazıları başka hastalıkların da göstergesi olabilir. Süt alerjisinde genellikle alerjen besin ortadan kaldırıldığında reaksiyonlarda azalma yada tamamen yok olma gözlemlenir. Durumun tespiti alanında uzman bir doktor aracılığı ile yapılmalı.

Süt alerjisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Süt  alerjisi nedir? Nasıl ortaya çıkar? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Süt alerjisine neden olan besinler için Süt Alerjisine Neden Olan Besinler. Hangi Besinlerden Kaçınılmalı?  yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
 1. Alerjik bebek annesi diyor

  6 aylık ek gıdaya geçtiğim bir dönemdeyim

  Bebeğime neocate mama veriyorum gastroenteroloji bölümü doktoru 1 ay önce bize 7 kutu mamalık rapor çıkardı şimdilerde kilo verdi 90gram kadar 1 haftada diyeceğim o ki ek gıda döneminde bebeklerimizin besinlerini amino asit bazlı formül bu mamalar ile mi hazırlayacağız? Bazı tarifler buldum alerjik bebek anneleri muhallebi yapıyor sütsüz vs bu mamaları kullanıyorlar bu ne kadar doğru? ”
  Ve son sorum
  Ben bebeğime hem emziriyorum hem neocate mama veriyorum 120 en az 90 cc olmak üzere, hem de ek gıdalara geçtim çünkü. 5ayda 3 gün kuralı yapmıştım.
  Kilo verdiğini görünce et suyu (kuzu eti ve kemiği) kabak Havuç patates bezelye gibi öğünler hazırlıyorum ve mutlaka keçi boynuzu pekmezi yediriyorum buna yeni başladım. Doğru mudur? Elbette uzmanlaro dinlemedim oğlum kilo verdi 3 uzmanı dinleyince bizim çocuklarımız deney faresi değil ben böyle annem, kayınvalidem gibi yedirdim. Çok şükür sağlık sorunum yok beni de annem büyüttü bunları da gözönüne alırsanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.