Bebeklerde Süt Alerjisine Neden Olan Besinler Nelerdir?

Bebeklerde Süt Alerjisine Neden Olan Besinler Nelerdir?

Gıda alerjilerinin hepsinin temelinde bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulmalar vardır. Süt alerjisi olan bebeklerde de asıl sorun bağışıklık siteminin doğru çalışmamasıdır.

İnek sütü alerjilerinde vücut, süt içerisinde bulunan proteinleri zararlı olarak tanımlar ve bu zararı ortadan kaldırmak için süt proteinlerini nötralize etmek adına IgE denilen immünoglobulin antikorlarını üretir. IgE antikorları, zararlı süt proteinlerini ortadan kaldırmak için histamin ve bazı kimyasallar salgılar. Bu salgıların oluştuğu bölgeler genellikle ya sindirim sisteminin iç duvarları, yada soluk borusu ve akciğerlerin duvarları olur. Histamin salgılanan bu bölgelerin olması gereken yapıları bozulduğu için bu bölgelerde alerjik reaksiyonlar gerçekleşir.

Süt alerjisine neden olan besinler nelerdir?

İnek sütü içerisinde, süt alerjisine neden olan besinler iki ana proteinden oluşur.

Bunlar, kazein ve peynir altı suyudur.

  • Kazein, sütün en önemli protein kısmıdır. Mikroskop altında dahi gözükebilen parçacıklardır. Vücudun en zor sindirebildiği protein türlerinden biridir.
  • Peynir altı suyu, sütten elde edilen peynir süzüldükten sonra kalan sıvı kısımdır. Bol miktarda protein içerir. Peynir altı suyu, prebiyotik adı da verilen, içerisinde bol miktarda yararlı bakterilerin olduğu, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan önemli bir besindir.

Bebeklerde süt alerjisi, süt içerisindeki kazein proteinine yada süt ürünleri içerisinde bulunan peynir altı suyuna karşı gelişebilir.

Her ikisine karşı gelişen süt alerjisinin kaynağında inek sütü olduğu için, süt alerjisi olan bebeklerin beslenmesinden süt, yoğurt, peynir, muhallebi ve diğer süt içeren besinlerin tamamının çıkarılması gerekir.

Bebeğini emziren anneler de yine aynı şekilde bu besinlerden uzak durmalıdır. Zira annenin yediği her besin sütüne geçecektir ve oradan da bebeğe geçecektir.

Süt alerjisi sadece inek sütünden mi kaynaklanır?

Yapılan araştırmalarda süt alerjisi olan bebeklerin genellikle koyun, keçi ve manda sütüne karşı da alerji gösterdiği gözlemlenmiştir. Ancak her bebeğin durumu farklılık göstereceğinden zamanla bu hayvanların süt ürünlerinden de denemeler yapılarak bebeğin alerjik tepki gösterip göstermediğinin gözlemlenmesi gerekir.

Bazı çocuklar sadece inek sütüne karşı tepki gösterirken, bazıları tüm süt ürünlerine tepki gösterebilmektedir.

Hatta bazı çocuklar, anne sütünden geçen inek sütü proteinlerine karşı alerji gösterirken, süt ile yapılan ve pişirilmiş olan gıdalara karşı tepki göstermeyebilir.

Alerjinin şiddetine göre reaksiyonlar farklı gözlemlenebilir. Dolayısı ile en doğru çözüm, deneme yanılma yöntemi ile bazı gıdaları test edip reaksiyon vermiyor ise devam edilmelidir.

Süt alerjisinin mantığını daha iyi anlamak için Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca, hangi belirtilerin süt alerjisinden kaynaklandığını anlamak için Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.